De Mistura: Suriyeliler ülkenin bölünmesine karşı

 

BM Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura Al Jazeera’ye verdiği özel röportajda Cenevre bildirgesinin Suriye müzakerelerinde "kutsal kitap" niteliğinde olduğunu söyledi. BM yetkilisi, tamamı daha sonra yayımlanacak olan röportajda, Suriye’de çözüm şanslarının hiç olmadığı kadar yüksek olduğunu savundu. Mistura, "Suriyeliler, ülkenin bölünmesine karşı. Ancak federal devlet seçeneği müzakerelerde ele alınabilir" ifadesini kullandı.

 

Muhaliflerin çatı örgütü Yüksek Müzakere Konseyi Üyesi Munzir Mahos, 10 Mart’ta Mistura’yı müzakere ilkelerine darbe indirmekle suçlamıştı. Mistura’nın Ulusal Birlik Hükümeti oluşturmaktan bahsetmesini eleştiren Mahos, Cenevre bildirgesinin net bir biçimde geçici yönetimi oluşturmaktan bahsettiğini hatırlatmıştı.

 

Al Jazeera'nin edindiği bilgiye göre, tarafların temsilcilerinin 14 Mart’ta Cenevre’deki görüşmelere katılması bekleniyor.

 

Buna göre, Rusya ve ABD delegeleri ilk kez müzakerelere kafalarında net bir çözüm planıyla gelecek ve bu planı Suriyeli taraflara dayatmaya çalışacak. 

 

Kaynak: Al Jazeera