Esed: Ülkenin tamamını geri alacağım

 

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esed, tüm ülkeyi geri almaya kararlı olduğunu, ordusunun bunu tereddütsüz deneyeceğini ancak bölgesel aktörlerin dahil olması sebebiyle bunun zaman alacağını ve ağır bir bedeli olacağını söyledi.

 

Şam'da AFP ajansına konuşan Suriye rejimi lideri, Suriye barış görüşmelerinin de "terörle mücadele sürerken" devam etmesini istedi. Esed, "Görüşmelere tamamen inandık ancak eğer pazarlık edeceksek terörle mücadele de devam etmeli. Bu iki çabanın Suriye'de bir arada devam etmesi kaçınılmazdır" diye konuştu.

 

'Halep'te amaç Türkiye'den yolu kesmek'

 

Ordusunun Halep'in kuzeyindeki ana hedefinin Türkiye sınırına erişimi kesmek olduğunu söyleyen Esed, "Asıl savaş Halep ile Türkiye arasındaki yolu kesmekte" dedi. Esed, Türkiye'nin 'terörist gruplara giden desteklerde ana nakil hattı' olduğunu söyledi.

 

'Suudi Arabistan ve Türkiye'nin müdahale riski var'

 

Esed, Suudi Arabistan veya Türkiye'nin ülkesine askeri müdahale etme riski olduğunu söyledi. Bu ihtimali gözardı etmediklerini söyleyen Esed, ordusunun yüzleşmeye hazır bekleyeceğini de ekledi.

 

'BM iddiaları siyasi'

 

Rejim lideri, Birleşmiş Milletler'in kısa süre önce kendisini savaş suçları işlemekle suçlamasını da kabul etmediğini, bunların "siyasi amaçlı iddialar" olduğunu söyledi. Birleşmiş Milletler, Esed hükümetini mahkumları ve gözaltındaki muhalifleri öldürmekle suçlamıştı. Esed, iddiaların hiçbir kanıtı olmadığını savundu.

 

Beşar Esed, Fransa hükümetine de tepki gösterdi. Fransa'nın "aşırıcıları destekleyen yıkıcı politikalarına son vermesi gerektiğini" söyleyen Esed, bu yanlışı düzeltmenin Fransa hükümetinin görevi olduğunu iddia etti.

 

'Mültecilerin sebebi Avrupa'

 

Suriyelilerin ülkeden kaçarak Avrupa'ya sığınmalarının doğrudan sebebinin Avrupa'nın kendisi olduğunu savunan Esed, Avrupa hükümetlerinden 'Suriyelilerin ülkelerine dönmeleri için yardım' istedi. Beşar Esed, insanların iltica etmelerinin asıl sebebinin Avrupa olduğunu ve "teröristlere saklanma imkanı vermeyi durdurmaları" gerektiğini söyledi.

 

Kaynak: AFP