Kuzey Kore’den ‘uzun menzilli füze’

 

ABD Strateji Komutanlığı’ndan (USSTRATCOM) yapılan yazılı açıklamada, sistemlerinin ABD yerel saatiyle 18:29’da Kuzey Kore’nin uzun menzilli roket fırlattığını kaydettiği ifade edildi.

 

Pyongyang yönetimi, dünyanın yörüngesine gözetleme uydusu yerleştirmek istedikleri konusunda geçtiğimiz günlere Birleşmiş Milletler (BM) kurumlarını bilgilendirmişti.

 

Kuzey Kore Merkez Televizyonu, Kwangmyongsong-4 (Parlayan Yıldız-4) adlı uydunun başarılı şekilde belirlenen yörüngeye oturduğunu duyurdu. Kuzey Kore, uyduyu taşıyan füzenin 10 bin kilometre menzile sahip olduğunu, ABD topraklarına ulaşacak yeterlilikte olduğunu savundu.

 

ABD yönetimi uzun süredir devam eden tüm uyarılara rağmen Kuzey Kore’nin hamlesini kınadı.

 

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Danışması Susan Rice yazılı açıklamasında, Pyongyang’ın yeni adımını, 6 Ocak’ta yapılan nükleer denemenin ardından BM Güvenlik Konseyi birçok kararlarını ihlâl eden “istikrarı bozucu ve provokatif eylem” diye tanımladı.

 

Kuzey Kore’nin füze ve nükleer silah programının yakın müttefiklerininki de dâhil “bölgenin güvenliğinin ve barışının altını oyduğunu” belirten Rice, “Kuzey Kore’nin bugünkü fırlatmasını ve füze ve nükleer programını halkının iyiliğinin önünde koyma kararlılığını kınıyoruz” ifadesini kullandı.

 

Kerry'den de kınama

 

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry de yazılı açıklamasında “ABD, Kuzey Kore’nin BM Güvenlik Konseyi’nin balistik füze teknolojisinin kullanımına ilişkin kararlarını açıkça ihlâl eden füze denemesini güçlü şeklide kınıyor” ifadesine yer verdi.

 

Son bir ay içerisinde Pyongyang yönetiminin sadece Kore yarımadasının değil aynı zamanda tüm bölgenin ve ABD’nin de güvenliği tehdit eden büyük bir “provokasyona” imza attığını belirten Kerry, Güney Kore ve Japonya’nın da aralarında olduğu müttefiklerinin savunmasına yönelik sarsılmaz taahhütlerini yineledi.

 

"Tolere edilemeyecek derecede provokatif"

 

Güney Kore Devlet Başkanı Park Geun-hye, olayı "tolere edilemeyecek derecede provokatif" olarak nitelendirdi. Japonya Başbakanı Şinzo Abe, "Halkımızın tam güvenliğini korumak için eyleme geçeceğiz" diye konuştu. Diğer yandan Güney Kore, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ni “acil” toplantıya çağırdı.

 

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Çunying ise, "Kuzey Kore'nin uluslararası kamuoyunun tepkilerine rağmen uydu fırlatma işlemini gerçekleştirmesinden üzüntü duyulduğu" yönündeki Pekin'in tepkisini dile getirdi ve taraflara "itidal" çağrısı yaptı.

 

Tokyo yönetimi, roketten ayrılan dört parçanın Pasifik Okyanusu'na düştüğünün tespit edildiğini belirtti. Güney Kore ve Japonya sınırları içinde ise henüz hasar tespit edilmedi.

 

Çin resmi basınında çıkan haberlere göre, Washington yönetimi, uyduyu yörüngede takip etti ancak ABD ve müttefikleri için "tehdit oluşturmayacağı" beyanında bulundu.

 

BM Güvenlik Konseyi Kuzey Kore'yi görüşecek

 

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK), Kuzey Kore'nin BMGK kararlarına rağmen yeni bir uzun menzilli füze denemesi yapması üzerine acil toplanacak.

 

ABD Strateji Komutanlığı'nın (USSTRATCOM) Kuzey Kore’nin uzun menzilli füze fırlattığını bildirmesinin ardından 15 ülkeden oluşan BMGK üyeleri ABD, Japonya ve Güney Kore tarafından acil toplantıya çağrıldı.

 

BM Genel Sekreteri'nin siyasi işlerden sorumlu yardımcısı Jeffrey Feltman'ın bir brifing vereceği toplantının bugün (pazar) yerel saatle 11.00'de yapılması bekleniyor.

 

En son füze denemesinin ardından ABD, Kuzey Kore'nin BMGK’nin balistik füze teknolojisinin kullanımına ilişkin kararlarını ihlâl ettiğini bildirirken, BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun da Kuzey Kore'yi füze demesinden dolayı "şiddetle" kınadığını belirtti. Genel Sekreter Ban, Kuzey Kore'ye "kışkırtıcı eylemlere son vermesi" çağrısı yaptı.

 

"Uydu bahanesiyle balistik füze teknolojisi denemesi"

 

Kuzey Kore salı günü, Uluslararası Denizcilik Örgütü ve Uluslararası Haberleşme Birliği'ne 8-25 Şubat'ta uydu fırlatma denemesi yapacağını bildirmişti. Ancak Güney Kore Savunma Bakanlığı, Pyongyang yönetiminin takvimi öne çektiğini öne sürmüştü.

 

Kuzey Kore daha önce 2006, 2009 ve 2013'te ülkenin doğusundaki Kilju kenti yakınlarında yer alan Punggye-ri tesisinde üç yer altı nükleer test yapmıştı. Pyongyang yönetiminin 2013'teki üçüncü nükleer denemesi, bölgede gerilimin tırmanışa geçmesine ve uluslararası toplumun sert tepkisine neden olmuştu.

 

Dördüncü nükleer denemesini 6 Ocak'ta yaparak hidrojen bombasını test eden Pyongyang yönetimi, dünya yörüngesine gözlem uydusu göndermeyi planladığını açıklamıştı.

 

Uluslararası çevreler, Kuzey Kore'yi “uydu bahanesiyle balistik füze teknolojisi denemesi yapmaya çalışmakla” suçluyor.

 

 

Kaynak: Reuters, AA