Ana SayfaHaberlerDünyaMcGurk'ten Kobani ziyaretine açıklama

McGurk’ten Kobani ziyaretine açıklama

 

ABD Başkanı Obama’nın IŞİD ile Mücadele Özel Temsilcisi McGurk, Beyaz Saray’ın günlük basın toplantısına katılarak IŞİD’e karşı yürütülen operasyonlara ilişkin gazetecilere bilgi verdi. 

 

Brett McGurk, bir soru üzerine, geçen ay sonunda Kobani’ye gerçekleştirdiği ziyaretin amacının Şadadi kasabasının geri alınmasına yönelik operasyonun öncesinde Kürtler, Araplar, Hristiyanlar ve diğer gruplar arasında “siyasi birliktelik” sağlamak olduğunu söyledi.

 

Arap kökenlilerin çoğunlukta olduğu Şadadi’nin IŞİD’den temizlenmesi için operasyonun devam ettiği bilgisini veren McGurk, operasyonun başarıya ulaşacağı konusunda iyimser olduklarını vurguladı.

 

McGurk ve beraberindeki heyet, Ocak ayının sonunda Kobani'de YPG'nin başını çektiği Demokratik Suriye Birlikleri üyeleriyle görüşmüştü.

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu ziyarete tepki göstermiş, ABD'ye "Ortağın ben miyim, Kobani'deki terörist mi?" diye sormuştu.

 

'Türkiyesiz başaramazdık'

 

McGurk, basın toplantısında, Türkiye’nin IŞİD’e karşı uluslararası kampanyanın “asıl partnerlerinden” biri olduğunu da kaydederek “Türkiye'siz bunu başaramazdık” dedi.

 

'Halep'in kuzeyinde ılımlı muhalifler bulunuyor'

 

Brett McGurk, Suriye’de rejimle hareket eden Rusya'nın bombaladığı Halep’in kuzeyinde ne Nusra Cephesi’nin ne de DAEŞ’in bulunduğunu belirterek “Çatışmaların durdurulmasına yönelik anlaşma hayata geçirilecekse ve devam edecekse orada şiddetin ciddi şekilde azaldığını görmeliyiz” dedi.

 

McGurk, Rusya'nın hava saldırılarının Halep bölgesindeki durumu dramatik bir şekilde daha da karmaşıklaştırdığını dile getirerek “Rejimle hareket eden Ruslar Türkiye’den Halep’e ulaşan ana ikmal koridorunu vurdular. Ruslar silah koridorunu kapattıklarını söylüyor ancak bu aslında insani koridordu ve gerçek bir insani kriz yarattı” diye konuştu.

 

McGurk, "Ruslar davranışlarında değişikliğe gitmezse ve rejim hareketlerinde değişiklikler gerçekleştirmezse geçiş için ciddi bir siyasi sürece sahip olamayız” ifadesini kullandı.

 

'IŞİD'in savaşçı sayısı 25 bine geriledi'

 

Hava saldırılarının başladığı tarihten bugüne gelince kadar IŞİD'in hem Suriye’de hem de Irak’ta hareket kabiliyetini yitirdiğine ve toprak kaybettiğine işaret eden McGurk, örgütün son dönemdeki asker sayısının da azaldığına dikkati çekti.

 

McGurk, yaklaşık 120 ülkeden IŞİD’e katılan yabancı savaşçının bulunduğunu ifade ederek ilk başlarda 35 bin olarak tahmin ettikleri savaşçıların sayısının şu anda 25 bine gerilediği kaydetti.

 

Baskı altında tutulan DAEŞ’in, savaşçılarının maaşlarında da yarı yarıya azalmaya gittiğini belirten McGurk, Türkiye’nin sınırda 98 kilometrelik alanda artırdığı güvenliğin, örgütün yeni savaşçılar kazanmasını önlemedeki rolüne işaret etti. McGurk, “Türkiye bu sınırı kapatmaya başlamakla çok iyi bir iş yaptı” ifadesini kullandı.

 

Kaynak: AA

- Advertisment -