NATO: Rus bombardımanı süreci baltalıyor

Türkiye'yi Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz'ın temsil ettiği NATO Savunma Bakanları Toplantısı'nın ilk oturumu sona erdi. NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, düzenlediği basın toplantısında, ittifakın sığınmacı ve göç kriziyle mücadele etmesine dair talebi değerlendirdiklerini belirterek, şunları söyledi:

"Elbette bunu en çok etkilenen ülkeler ile yakın bir diyalog içinde yapıyoruz. Şu anda sonuca dair bir şey söyleyemem. Ancak görüş alışverişi devam ediyor. Size bu konuda yarın daha fazla şey söyleyeceğimi umuyorum. NATO müttefikleri, sadece Ortadoğu ve Kuzey Afrika değil aynı zamanda şimdi Avrupa'da gördüğümüz sığınmacı ve göçmen kriziyle ilişkili insani trajedilerle mücadele edilmesini istediği zaman, NATO'nun katkı yapıp yapmayacağı ya da yapacaksa nasıl bir katkıda bulunacağını dikkatli bir şekilde ele almamız gerekiyor. Şu anda konu tartışılmakta ve değerlendirilmekte."

 

Stoltenberg, yardım kararı alması durumunda bunun türünün ne olacağına dair soru üzerine ise, yorum yapmasının sadece spekülasyonları artıracağını, ittifak içinde tartışıp karar vereceklerini söyledi.

 

"Rusya'nın bombardımanı müzakere edilmiş siyasi çözümü baltalıyor"

NATO Genel Sekreteri, Rusya'nın Suriye'deki askeri faaliyetlerinin, NATO hava sahası olan Türk hava sahasının ihlâline yol açtığını belirterek, "Rusya'nın çoğunlukla muhalif güçleri hedef aldığını ve Halep içi ve civarında yoğun hava saldırıları düzenlediğini görüyoruz. Bu, ülkeden kaçan insanların sayısını ve ızdırabını artırdı. Önemli olan, müzakere edilmiş siyasi bir çözüm bulunması için gösterilen tüm çabaları desteklemektir. Rusya'nın bombardımanı, müzakere edilmiş siyasi çözümü baltalıyor" diye konuştu.

 

Suriye barış görüşmelerinin ertelenmesinin sebeplerinden birinin de, Rusya'nın bombardımanı olduğunu kaydeden Stoltenberg, itidal, gerilimin düşürülmesi ve müzakerelere devam edilmesi için çabaların yoğunlaştırılmasına ihtiyaç olduğunu ifade etti.

NATO Genel Sekreteri ayrıca, bu hafta Münih’te Rus Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile görüşmeyi planladıklarını söyledi.

NATO Savunma Bakanları Toplantısı, Perşembe günkü oturumların ardından sona erecek.

 

Pazartesi günü Ankara’da Almanya Başbakanı Angela Merkel ile görüşen Başbakan Ahmet Davutoğlu, illegal geçişler konusunda NATO'nun da devreye girmesi için iki ülkenin birlikte hareket edeceğini açıklamıştı. Başbakan, "Perşembe günü NATO Savunma Bakanları Toplantısı var. Suriye'den gelen mülteci akınının bütün sonuçları konusunda NATO'nun da devreye girmesi hususunda Türkiye ve Almanya birlikte bunu bir gündem maddesi olarak NATO'ya tavsiye edecek ve özellikle de NATO'nun da izleme, gözetleme mekanizmalarının sınırda ve Ege'de etkin şekilde kullanılması konusunda ortak çaba sarf edeceğiz" demişti.

Kaynak: AA

Önceki İçerik‘Selâm Tevhid’de kumpas’ soruşturmasında 26 gözaltı kararı
Sonraki İçerikYeni Şafak ve Yeni Akit gazetelerine saldırı