Ana SayfaHaberlerDünyaİngiltere: Casus saldırılarından Rusya sorumlu

İngiltere: Casus saldırılarından Rusya sorumlu

 

ABD Dışleri Bakanı Rex Tillerson da Skripal ve kızına yönelik saldırıya tepki gösterip İngiltere'nin saldırının arkasında büyük ihtimalle Rusya olduğu değerlendirmesine katıldığını ve saldırıyı düzenleyenlerin cezalandırılması gerektiğini belirtti.

 

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg de saldırı için "dehşet verici, kabul edilemez" ifadelerini kullandı.

 

Avam Kamarası'nda konuşan İngiltere Başbakanı May, Skripallara "askeri seviyede bir sinir gazı" olan Noviçok ile saldırıldığını söyledi.

 

May, bu silahın Rusya tarafından üretildiğini ve bu şekilde kullanılmasının iki nedeni olabileceğini vurguladı: "Bu saldırı, Rus devleti tarafından ülkemize yönelik ya doğrudan bir eylemdi, ya da Rus hükümeti felakete neden olabilecek bu zararlı sinir gazının kontrolünü kaybetti ve başkalarının eline geçmesine neden oldu."

 

Sinir gazı saldırısının arkasında 'Rusya'nın olabileceğini' söyleyen İngiltere bundan sonra ne yapar?

İngiltere Başbakanı ayrıca olayın yalnızca eski bir Rus casusa yönelik bir saldırı olmadığını, aynı zamanda İngiltere'deki sivillerin de hayatlarını tehlikeye atan bir saldırı olduğunu belirtti.

 

Rusya'ya Salı gece yarısına kadar süre verildi

Theresa May, İngiltere'nin Rusya'yla ilişkisinin eskisi gibi devam edemeyeceğini, Rusya'dan bu olayla ilgili bilgi talep ettiklerini söyledi.

 

May, İngiltere Dışişleri Bakanı Boris Johnson'ın da, Rusya'nın Londra Büyükelçisi'ne 'Moskova'nın Noviçok programıyla ilgili Uluslararası Kimsayasal Silahların Yasaklanması Örgütü'ne tam ve eksiksiz açıklama yapması gerektiği mesajı verdiğini' kaydetti.

 

May, Rusya'ya açıklama için de süre verdi:

 

"Eğer Salı gece yarısına kadar ikna edici bir yanıt alamazsak, Moskova'nın İngiltere'de hukuk dışı bir şekilde güç kullandığı sonucuna varacağız."

 

Rusya'nın Salı gecesine kadar geçerli bir açıklama yapmaması durumunda da İngiltere'nin artırmaya hazır olduğu önlemleri Çarşamba günü Avam Kamarası'nda görüşmeye açılabileceğini söyledi.

 

Sergey ve kızı Yulia Skripal, Pazar günü bir alışveriş merkezinde bir anda hastalanmış, ardından sokaktaki bir bankta bilinçsizce yatarken bulunmuştu. Skripal ve kızının durumlarının ağır ama stabil olduğu bildirildi.

 

Skripallerle ilgilindikten kısa bir süre sonra hastalanan İngiliz emniyet yetkilisi Nick Bailey'in de durumu ciddiyetini koruyor. Ama Bailey, hastaneden çıkarılıp ailesinin yanına yerleştirildi.

 

Skripal, 2004'te Rus hükümeti tarafından sırları İngiliz istihbaratı MI6'e iletmekle suçlanmış, ama 'casus takası'yla 2010'da İngiltere'ye sığınmıştı.

 

Hükümetin acil olarak topladığı güvenlik komitesi Cobra'ya Salı günü İçişleri Bakanın Amber Rudd başkanlık edecek. Komite, saldırıyla ilgili son gelişmeleri değerlendirecek.

 

ABD ve NATO'dan tepki

 

ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, İngiltere'nin saldırının arkasında büyük olasılıkla Rusya'nın olduğu değerlendirmesine katıldıklarını belitti:

 

"Bu suçu işleyen ve talimatı veren sorumluların, sonuçlarıyla yüzleşmeleri gerektiği konusuna katılıyoruz. İngiltere'deki müttefiklerimizle dayanışma halindeyiz ve bu yanıtlarımızı yakın işbirliği içinde vermeye devam edeceğiz."

 

İngiltere Başbakanı May'in sözcüsü, Pazartesi günü Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile telefonda 'Rusya'nın saldırgan tutumunu' görüşen ikilinin müttefiklerle ortak hareket etme konusunda mutabık kaldıklarını söyledi.

 

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg de sinir gazı kullanmanın 'dehşet verici ve kesinlikle kabul edilemez olduğunu, İngiltere'deki yetkililerle iletişim halinde olduklarını' ifade etti.

 

Rusya: İngiltere parlamentosunda sirk gösterisi

 

Rusya Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Maria Zakharova, May'in açıklaması için "İngiltere parlamentosunda sirk gösterisi" dedi.

 

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, saldırının sorumlusunun Rusya olup olmadığıyla ilgili BBC'nin sorusuna "Olayları derinlemesine araştırın sonra konuşuruz" yanıtını vermişti.

- Advertisment -