Trump ve Sanders kazandı

 

ABD’de kasım ayında yapılacak başkanlık seçimlerinde partilerin başkan adaylarının belirlenmesinde önemli rol oynayacak ön seçimlerin ikincisi New Hampshire eyaletinde yapıldı. Ülkenin kuzeydoğusunda yer alan eyalette geleneksel seçim sistemiyle yapılan ön seçimleri, Demokrat Parti’de aday adayı Vermont Senatörü Bernie Sanders partililerin yüzde 60’ının desteğini alarak önde tamamladı. Partinin diğer aday adayı eski Dışişleri Bakanı Hillary Clinton ise kendisine yüzde 39’luk bir destek bulabildi. Amerika tarihinde son 40 seçimde biri hariç tüm başkanlara ya Iowa'da ya da New Hampshire'da ön seçim kazandı. 

 

Eyalette yapılan kamuoyu yoklamalarında Sanders’ın ilk sırada yer aldığı görülüyordu. Dolayısıyla New Hampshire’ın komşu eyaleti Vermont senatörü olan Sanders’ın bu galibiyeti birçokları için sürpriz olmadı. Sanders ilk ön seçimlerin yapıldığı Iowa’da ön seçimi binde 2 puanlık farklı Clinton’a kaptırmıştı. Sanders Amerikan tarihinde bir eyalet ön seçimini kazanan ilk Hristiyan olmayan politikacı oldu.

 

Sanders, seçim sonrası yaptığı konuşmada "Öyle bir mesaj yolladık ki bu Wall Street'ten Washington'a, Maine'den Kaliforniya'ya birçok yerde yankılanacaktır. Bu mesaj, bu büyük ülkenin hükümetinin zengin kampanya destekçilerinin elinde değildir" diye konuştu. 

 

Anketler bu kez yanılmadı

 

Cumhuriyetçi Parti kanadında ise iş adamı Donald Trump yarışı önde tamamladı. Partililerinin oylarının yüzde 35’ini alan Trump’ın da anketlerde birinci geleceği görülüyordu. Trump, Iowa’daki ilk ön seçimde anketlerdeki üstünlüğüne rağmen yarışı ikinci sırada tamamlamıştı.

 

Cumhuriyetçi Parti içinde aday adaylarından Ohio Valisi John Kasich, eyaletteki ön seçimin sürprizi oldu. Anketlerde fazla şans tanınmayan Kasich, oyların yüzde 16’sını alarak Trump’ın ardından yarışı ikinci tamamladı. Kasich’i ise Teksas Senatörü Ted Cruz ve eski Florida Valisi Jeb Bush yüzde 11’şer oyla, Florida Senatörü Marco Rubio yüzde 10 oyla takip etti. Jeb Bush’un New Hampshire’da yakaladığı bu oran da gecenin diğer sürprizi olarak dikkati çekti. Zira Bush’un kamuoyu yoklamalarında oy oranı yüzde 4’lere kadar gerilemişti.

 

Seçimde New Jersey Valisi Chris Christie 7, teknoloji firması eski CEO’su Carly Fiorina 4, eski beyin cerrahi Ben Carson 2, eski Virginia Valisi Jim Gilmore ise 0,1’lik oranla yarışı tamamladı.

 

Gecede en büyük hayal kırıklığı yaşayanlardan biri Ben Carson oldu. Geçtiğimiz yıl sonlarına kadar ciddi bir oy kitlesine sahip olan Carson, nüfusunun büyük çoğunluğunu beyazların oluşturduğu New Hampshire’da büyük bir yenilgi almış oldu.

 

New Hampshire’daki bu sonuçların ardından Cumhuriyetçi Parti’nin bazı aday adaylarının seçim kampanyalarını sonlandırması bekleniyor.

 

Ön seçimlerin ilki 1 Şubat’ta Iowa eyaletinde yapılmıştı. Iowa’da demokratlardan Hillary Clinton ile Bernie Sanders yarışı kafa kafaya götürürken, Clinton rakibine binde 2 puan farkla üstünlük sağlamıştı. İstediği sonucu alamayan demokratların diğer aday adayı eski Maryland Valisi Martin O’Malley ise “havlu attığını” duyurmuştu.

 

Cumhuriyetçilerde ise Teksas Senatörü Ted Cruz oyların yüzde 28’ini toplayarak ilk sırada yer almıştı. Cruz’u yüzde 24 ile Donald Trump, yüzde 23 ile de Rubio takip etmişti.

 

Cumhuriyetçi Parti’de Iowa ön seçimlerinin ardından Kentucky Senatörü Rand Paul, eski Arkansas valisi Mike Huckabee ve eski Pensilvanya senatörü Rick Santorum adaylıktan çekilmişti.

 

Bir sonraki ön seçimler 20 Şubat'ta

 

Ülkede bir sonraki ön seçimler 20 Şubat'ta gerçekleştirilecek. Demokrat Parti 20 Şubat'ta Nevada'da "parti toplantıları" yöntemiyle, Cumhuriyetçi Parti ise Güney Carolina'da geleneksel seçim usulüyle ön seçimlerini yapacak.

 

ABD Başkanı Barack Obama’nın halefi 8 Kasım’da yapılacak seçimde belirlenecek. Obama, yeni başkanın yemin töreninin yapılacağı 20 Ocak 2017’ye kadar görevini sürdürecek.

 

Kaynak: AA, Reuters

Önceki İçerikNobel barış ödüllü Obama Türkiye’deki barışı nasıl sabote etti?
Sonraki İçerikSınırda canlı bomba yeleği