Ezhel: “Size kızmıyorum. Ben de sizin gibiydim. Şu an farklılıklara zamanında beslediğim kötü duygularımın karmasını yaşıyorum”

Rap sanatçısı Ezhel’in bir Twitter sohbet odasında sarf ettiği “Kürdistan’ın başkenti Ankara’dır, İstanbul’dur” sözleri tartışma yarattı. Hem iktidara yakın medya, hem Türk ve Kürt milliyetçileri tarafından suçlanan Ezhel, kendisine yöneltilen eleştirilere topluca cevap verdi: “Ülkemizin bölüneceğinden korktuğumuz için ülkemizi paramparça ettiğimizin farkında değiliz. Kelimelerden, dillerden, dinlerden, düşüncelerden korkuyoruz ve saldırganlaşıyoruz. Bu korkularımızı yendiğimizde huzur da bizi bulacak."

Kamuoyunda Ezhel olarak tanınan Sercan İpekçioğlu’nun Twitter’daki bir sohbet odasında sarf ettiği sözler tartışma konusu oldu.

Ezhel, çok tartışılan konuşmasında şu ifadeleri kullanmıştı:

“Zaten Rumlar gitmiş, zaten Ermeniler gitmiş. Bir de Kürtler giderse benim kalbim artık dayanmaz. Kürdistan’ı ve Kürt halkının şeyini savunuyorum ama bence zaten Kürdistan’ın başkenti Ankara’dır, İstanbul’dur. Bir şekilde bu meselenin çözüleceğine inanıyorum. Ben de zamanında bir faşisttim. Otobüste iki kişi arasında Kürtçe konuşunca uyuz oluyordum. Çünkü bana böyle öğretildi. Güzel günler göreceğimize inanıyorum.”

Sohbet odasındaki konuşmanın ardından Ezhel’in “Kürdistan’ın başkenti Ankara’dır, İstanbul’dur” sözleri kırpılarak sosyal medyada paylaşıldı.

Türk ve Kürt milliyetçisi birçok isim, Ezhel’in sözünün önüne arkasına bakmadan onu eleştirdi. Ayrıca iktidara yakın gazeteler, bazı Twitter hesapları ve Ekşi Sözlük’te açılan başlıklarda Ezhel’e yönelik ağır ifadeler kullanıldı.

Ezhel, kendisini hedef alan yayın ve paylaşımların ardından sosyal medya hesabından bir açıklama yayımladı ve şöyle dedi:

“Bu floodu umursamayacağınızı da bilerek tekrar yineliyorum. Bu ülkeyi bölemezsiniz. Ülkemizin güzide bir köşesi olan Kürdistan ellerinin de başkenti Ankara’dır. Demek istediğim budur, teşekkür ederim. Buna itirazınız varsa bölücü siz oluyorsunuz.

“Birbirini seven, tüm renklerini yaşayabilen, yüzü gülen bir Türkiye için bu nefret duygusunun ne kadar engel olduğunu anlamamız dileğiyle. Ben de bana verilen tepkilerin aynılarını veriyordum. O yüzden kimseye kızmıyorum. Ben hala söylediklerimin arkasındayım. Birbirini seven, tüm renklerini yaşayabilen, yüzü gülen bir Türkiye için bu nefret duygusunun ne kadar engel olduğunu anlamamız dileğiyle.

“Ülkemizin bölüneceğinden korktuğumuz için ülkemizi paramparça ettiğimizin farkında değiliz. Kelimelerden, dillerden, dinlerden, düşüncelerden korkuyoruz ve saldırganlaşıyoruz. Bu korkularımızı yendiğimizde huzur da bizi bulacak.

“Hakaretleriniz, laflarınız, tehditleriniz benim için ülkem uğruna kazandığım madalyalar gibi kalbimi süslüyor. Ama size kızmıyorum. Ben de sizin gibiydim. Şu an farklılıklara zamanında beslediğim kötü duygularımın karmasını yaşıyorum.

“Üzüldüğüm anlaşılmamak, ülkeyi bölmek istediğimi, terörist olduğumu düşünmeniz. Benim ise tek isteğim ülkeyi birleştirmek, terörü bitirmek, kalbimizi birbirimize açmak, şu zor zamanlarda hepimizin birbirine ihtiyacı olduğunu anlatmak. Önyargılarımızı kırmak.

“Biz Türk halkı olarak sinir uçlarımıza dokunan şeyleri rahatlıkla konuşabilmeyi öğrenmeliyiz. Bu sadece bizi daha da güçlü kılacak. Toplum olmayı unuttuk. Komşumuzu sevmeyi unuttuk. Dinlemeyi unuttuk. Birbirimize saldıra saldıra güçsüz kaldık.

“Sizleri çok seviyorum. Bunca nefretin ve hayat mücadelesinin içinde pırıl pırıl bir gençliğiz. Çok güzel şeyler hak ediyoruz. Kininiz bu ise sevginizin çok güçlü olabileceğini biliyorum. Ülkemizi sevdiğinizi biliyorum. Sizlerle gurur duyuyorum. Hepimizle.”

2019’da Almanya’ya yerleşmişti

Şarkıcı Ezhel, 2018 yılında eserlerinde ‘uyuşturucu kullanımını özendirdiği’ iddiasıyla tutuklanmış, yargılandığı davada beraat etmiş, ardından Almanya’ya yerleşmişti.