Galip Öztürk Gürcistan’da evlendiği eşiyle 21 çocuklu geniş bir aile kurmuş

Cinayete azmettirme suçlamasıyla hakkında müebbet hapis cezası bulunan fakat firar ederek Gürcistan’a yerleşen Metro Şirketler Grubu sahibi Galip Öztürk’ün, burada evlendiği Rus eşiyle 20’si taşıyıcı annelik yöntemiyle olmak üzere 21 çocuklu geniş bir aile kurduğu ortaya çıktı. Kristina Öztürk’ün The Sun gazetesine verdiği röportaja göre çocukların bakımı için evde 16 tam zamanlı dadı çalışıyor. Her hafta 20 büyük paket bebek bezi ve 53 paket bebek maması alınıyor. Çocukların bakımının aileye haftalık maliyeti 5-6 bin dolar arasında.

Kuvvet Köseoğlu cinayetindeki müebbet hapis cezasının Yargıtay tarafından onandığını önceden öğrenerek 2018 yılında Gürcistan’a kaçan ve Gürcistan vatandaşlığı alan Metro Şirketler Grubu’nun sahibi Galip Öztürk, İngiliz The Sun gazetesine ilginç bir konuyla haber oldu.

Haberde, Öztürk’ün 2018’de Gürcistan’a kaçtıktan sonra orada evlendiği Rus eşi Kristina Öztürk ile taşıyıcı annelik yoluyla bir yılda 20 çocuk sahibi olmalarına yer verildi.

Geniş aile

Kendisi 57 yaşında olan Galip Öztürk, 23 yaşındaki eşi Kristina Öztürk’ten doğma 6 yaşındaki çocuğu dışında böyle bir yöntem ile 20 çocuğa daha sahip olarak ‘geniş’ aile kurma hayalini gerçekleştirmiş oldu.

Aslen Rus olan Kristina The Sun’a yaptığı açıklamada, Galip Öztürk ile ilk yurtdışı gezisinde Batum’u ziyaret ettiğinde tanıştığını belirterek şu ifadeleri kullandı:

“Çocukluğumdan beri bunun hayalini kuruyorum. Kocam da büyük, mutlu bir aileye sahip olmanın hayalini kuruyordu. Tanıştıktan sonra hayalimizi gerçekleştirmeye başladık.

“Romantik ilişkimiz değişti ama sonra sadece romantik kısmı değil, tüm hayatlarımız değişti. Taşıyıcı annelik kliniğimiz şaşkın fakat büyük bir aile hayalimizde bize yardımcı olmaktan mutlu. Dünyanın en büyük ailesi olup olmayacağımızdan emin değilim ama kesinlikle dünyanın en mutlu ailesi olmayı planlıyoruz.

“Ben her zaman çocuklarla birlikteyim, normalde annelerin yaptığı her şeyi yapıyorum. Tek fark çocukların sayısı. Personel programlarını planlamaktan ailem için alışverişe kadar her günüm farklı. Size bir şey söyleyebilirim -günlerim asla sıkıcı değil.”

Ailelerini hızla genişletmek için taşıyıcı anneler kullanmasına rağmen, Kristina doğal yoldan daha fazla çocuğa sahip olmayı reddetmediğini söylüyor ve ekliyor: “Hamileyken 21 çocuğa anne olmak zor. Hamileliğimi planlıyorum ama hemen değil, çünkü şimdilik bebeklerimle yakın olmam gerekiyor.”

Haftalık maliyet 5–6 bin dolar arasında değişiyor

Taşıyıcı annelerine hamilelik başına 8 bin Euro ödeyen Kristina ve Galip Öztürk, her biri ayda 500 dolar maaşla 16 tam zamanlı dadı çalıştırıyor.

Her dadının çocuklarınkinin yanında bir yatak odası bulunuyor. Her odada iki ya da üç çocuk kalıyor. Dadıların hepsi yatılı ve haftada dört gün çalışıyor.

Aile her hafta 20 büyük paket bebek bezi ve 53 paket bebek maması alıyor.

Kristina şöyle diyor: “Bütün çocukların temel ihtiyaçları için haftada yaklaşık 5-6 bin dolar harcıyoruz. Bazen biraz daha fazla, bazen biraz daha az.”

Bebekler Mustafa, 14 aylık; Meryem, 13 aylık; Ayrin, 13 aylık; Alisa, 13 aylık; Hasan, bir aylık; Judi, bir aylık; Harper, 11 aylık; Teresa, 11 aylık; Hüseyin, 11 aylık; Anna, 10 aylık; Isabella, 10 aylık; İsmail, dokuz aylık; Mehmet, dokuz aylık; Ahmet, dokuz aylık; Ali, sekiz aylık; Kristina, sekiz aylık; Sara, yedi aylık; Lokman, yedi aylık; Galip, altı aylık ve Olivia, dört aylık.

Bazıları onun kararlarına katılmasa da Kristina çocuklarının mutlu olduğunda ısrar ediyor ve bunun kimseyi ilgilendirmediğini söylüyor:

“Ebeveynlerimizi seçemiyoruz. Bazı çocuklar tek çocuk olmak isteyebilir, ancak ebeveynlerinin başka fikirleri vardır. Hayat bu -sen kimsin? Çocuklarım gelecekteki ailelerini istedikleri gibi kurmayı seçebilir.”

Galip Öztürk Türkiye’den neden kaçmıştı?

Metro Şirketler Grubu’nun sahibi Galip Öztürk, 28 Eylül 1996 tarihinde Beyoğlu’nda Kuvvet Köseoğlu’nun öldürüldüğü olayda cinayeti azmettirdiği iddiasıyla önce ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılmış, daha sonra ise duruşmadaki iyi hali göz önünde bulundurularak cezası müebbet hapse çevrilmişti.

Daha önce uyuşturucu bulundurmak, kullanmak ve ticaretini yapmak, organize suç örgütü kurmak gibi birçok sebeple yargılanan Öztürk, müebbet cezasının  Yargıtay’daki onayını önceden öğrenerek 2018 yılında Gürcistan’a kaçmış ve Gürcistan vatandaşlığı almıştı.

Galip Öztürk, Türkiye’deyken Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yakınlığı ile biliniyordu.

Öztürk’ün sahibi olduğu Metro Turizm’in adı sık sık kazalar ve skandallar ile anılıyordu.