Ana SayfaHaberlerGündemÇavuşoğlu: Firari ateşeler İtalya'ya gitmiş

Çavuşoğlu: Firari ateşeler İtalya’ya gitmiş

 

NTV'ye konuşan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye'nin Atina Büyükelçiliği'nde görevli iki askeri ataşenin Gülen örgütü soruşturması kapsamında geri çağrılınca kayıplara karışmasıyla ilgili konuştu.

 

Çavuşoğlu, firari ateşelerin aileleriyle birlikte feribotla İtalya’ya hareket ettiğini açıkladı.

 

Çavuşoğlu'nun "Yunanistan'da ve Ürdün'deki askeri ataşelerden haber alınamadığı yönünde haberler var" hatırlatması üzerine yaptığı açıklamalar şöyle:

 

"Darbe girişimi akşamı ateşeler büyükelçilere bildirimde bulunup artık yönetimin kendilerinde olduğunu bildirmişlerdir. Kuveyt askeri ataşesi Suudi Arabistan üzerinden kaçmak istedi. Aynı şekilde Afganistan'da kuvvetlerimiz var. Buradaki iki tuğgeneral Dubai'ye gitti, bunlara geri dön çağrısında bulunuldu ve BAE bunları yakaladı, Türkiye'ye teslim ettiler. Bizim diplomatlar arasında da kaçanlar oldu. Yunanistan'daki iki ataşe 6 Ağustos Cuma'yı Cumartesi'ye bağlayan gece özel araçlarıyla ve aileleriyle feribotla İtalya'ya doğru hareket etmişler. Temaslarda bulunacağız, iki aileyi Türkiye'ye getirmek için."

 

Çavuşoğlu, "Başka kaçan var mı?" sorusunu ise, "Bangladeş’teki iki memur New York’a kaçmış. Kazan’daki bir memur Moskova üzerinden Japonya’ya kaçmıştı" sözleriyle yanıtladı.

 

"ABD'ye sorduk ama…"

 

Gülen örgütüne yönelik soruşturma kapsamında hakkında yakalama emri olan ve TSK'dan çıkarılan eski Tümamiral Mustafa Zeki Uğurlu ABD'den sığınma talep etmişti. Çavuşoğlu'na bu da soruldu. Dışişleri Bakanı bunun üzerine, "ABD’lilere sorduk ama henüz cevap alamadık. Cevap bekliyoruz. Ama asıl beklentimiz tabii Gülen’i iade etmeleri. ABD Adalet Bakanlığı'ndan bir heyet geliyor. Daha sonra üst düzey ziyaret bekliyoruz. Daha sonra Adalet Bakanı ile birlikte ABD'ye giderek tekrar bu talebi yenileyeceğiz" diye konuştu.

 

Kaynak: NTV

- Advertisment -