Ana SayfaHaberlerGündemCHP referandumu AİHM'e taşıyor

CHP referandumu AİHM’e taşıyor

 

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun Ankara'dan İstanbul'a yaptığı "Adalet Yürüyüşü'nde bugün 20. gün.

 

Yürüyüş öncesi yine kısa bir açıklama yapan Kılıçdaroğlu, bir de imza attı.

 

Partisinin, 16 Nisan referandumuyla ilgili Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne yapacağı "mühürsüz seçim" başvurusunun dilekçesini imzalayan Kılıçdaroğlu, "YSK’nın almış olduğu karar nedeniyle referandum gayrimeşru hale geldi. Dilekçe hazır ve AİHM'e başvuruyoruz. İlk imzamı atıyorum" şeklinde konuştu.

 

"Adalet Yürüyüşü"yle ilgili de değerlendirmede bulunan CHP lideri, "Bugün hava biraz yağmurlu, bizim için bir şans çünkü dün çok sıcaktı. Bugün atmosfer daha iyi olacak" dedi ve şunları söyledi:

 

"İzmit’in kurtuluşunda şehit düşenlerin mezarlarını ziyaret ettik. Aynı zamanda İzmit’e büyük hizmetleri dokuan esfane belediye başkanı Layla Atakan’ı ziyaret ettik, mezarlarında dualarımızı okuduk. Bu ülkenin kurtuluşuna ve bağımsızlığına katkı veren bütün şehitlerimizi rahmetle anıyoruz.

 

Adalet yürüyüşünün bizce anlamı çok büyük ve artık toplumun her kesimi tarafından hissedliyor. Türkiye'nin temel bir sorunu var, özellikle 20 Temmuz'dan sonra Türkiye parti devletine dönüştü. Bütün kamu kuruluşları, bir siyasi partinin şubesine dönüştü. Diyanet, MİT, BDDK ve bakanlıklar siyasi partinin şubesi oldu, parti devleti oluştu. Bu da demokratik parlamenter sisteme köklü zararlar veriyor.

 

Bu yürüyüşün bir anlamı da, ülkemizde düşüncelerimizi özgürce ifade edebileceğimiz ve devletin bir partiye değil 80 milyona hizmet edecek duruma gelmiş olması. Bunun için yolumuza devam ediyoruz. Siyasi iktidarın yürüyüşümüze kulak kabartması, niçin ve hangi gerekçeyle yürüdüğümüzü daha dkkatli izlemesi benim en temel arzularımdan birisi. Yolumuza devam edeceğiz."

- Advertisment -