Ana SayfaHaberlerGündemCumhuriyet gazetesi davasında 4. gün

Cumhuriyet gazetesi davasında 4. gün

 

İstanbul 27. Ağır Ceza Mahkemesince büyük salonda yapılan duruşmaya, tutuklu sanıklar Akın Atalay, Ahmet Şık, Bülent Utku, Kadri Gürsel, Mehmet Murat Sabuncu, Önder Çelik, Hacı Musa Kart, Hakan Karasinir, Mustafa Kemal Güngör, Güray Tekin Öz, Turhan Günay ve "jeansbiri'' hesabının sahibi Ahmet Kemal Aydoğdu ile bazı tutuksuz sanıklar katıldı.

Sanık avukatları, CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal ile bazı yabancı heyetlerin de izlediği duruşmaya, firari sanıklar Can Dündar ve İlhan Tanır gelmedi.

Duruşmada tutuksuz sanıkların savunmasına başlandı.

 

ADLİYE ÖNÜNDE AÇIKLAMA

Cumhuriyet gazetesi çalışanlarına destek vermek isteyen bir grup, İstanbul Adalet Sarayı'nın önünde toplandı.

Kendilerine "Cumhuriyet Davası Koordinasyonu" adını veren grup adına açıklama yapan Nazan Özcan, yargılanan sanıkların terörle bir ilgilerinin olmadığını söyledi.

Özcan, Türkiye'de daha fazla insan haklarına, daha güçlü adalete ve daha kökleşmiş bir demokrasiye ihtiyaç olduğunu savundu.

 

Bu grubun ardından adliye girişinde bir araya gelen ve davada yargılanan avukatlar Mustafa Kemal Güngör, Bülent Utku ve Akın Atalay'a destek olmak için üzerinde "Herkes için adalet, #adaletnöbeti" yazılı pankart açtı. 

CHP Milletvekilleri Sezgin Tanrıkulu ve Mahmut Tanal'ın da destek verdiği eylemde okunan basın açıklamasının ardından grupta yer alan İstanbul Barosu Başkanı Mehmet Durakoğlu ile Prof. Dr. İbrahim Kaboğlu da birer açıklama yaptı.

Gruptakiler açıklamların ardından davayı takip etmek için duruşma salonuna girdi.

 

İSTENEN CEZALAR

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosunca hazırlanan 274 sayfalık iddianamede, sanıklar Can Dündar, Mehmet Murat Sabuncu, Mehmet Kadri Gürsel, Aydın Engin, Bülent Yener ve Günseli Özaltay'ın "silahlı terör örgütüne üye olmamakla birlikte örgüte yardım etme" suçundan ayrı ayrı 7,5 yıldan 15 yıla kadar hapis cezasına çarptırılması isteniyor.

Gazetenin İcra Kurulu Başkanı Akın Atalay, Mehmet Orhan Erinç ve Önder Çelik'in "silahlı terör örgütüne üye olmamakla birlikte örgüte yardım etme" ve "hizmet nedeniyle güveni kötüye kullanma" suçlarından ayrı ayrı 11,5 yıldan 43 yıla kadar hapisle cezalandırılması talep edilen iddianamede, sanıklar Bülent Utku, Hacı Musa Kart, Hakan Karasinir, Mustafa Kemal Güngör, Hikmet Aslan Çetinkaya'nın "silahlı terör örgütüne üye olmamakla birlikte örgüte yardım etme" ve "hizmet nedeniyle güveni kötüye kullanma" suçlarından ayrı ayrı 9,5 yıldan 29 yıla kadar hapis cezasına çarptırılmalarını öngörülüyor.

İddianamede, sanıklar Güray Tekinöz ve Turhan Günay'ın "silahlı terör örgütüne üye olmamakla birlikte örgüte yardım etme" ve "hizmet nedeniyle güveni kötüye kullanma" suçlarından ayrı ayrı 8,5 yıldan 22 yıla kadar hapis cezasına çarptırılması isteniyor.

Twitter'daki "jeansbiri" hesabının sahibi Ahmet Kemal Aydoğdu'nun "silahlı terör örgütünün yöneticisi olmak" suçundan 15 yıldan 22,5 yıla, firari sanık İlhan Tanır'ın "silahlı terör örgütüne üye olmak" suçundan 7,5 yıldan 15 yıla kadar hapsi talep edilen iddianamede, Ahmet Şık'ın "PKK ve DHKP/C'' silahlı terör örgütüne üye olmamakla birlikte yardım etmek" suçundan 7,5 yıldan 15 yıla kadar hapisle cezalandırılması öngörülüyor.

- Advertisment -