Ana SayfaHaberlerGündemFazıl Say bestelediği 100. Yıl Marşı ile tüm kutupları birleştirdi: “Olmamış”

Fazıl Say bestelediği 100. Yıl Marşı ile tüm kutupları birleştirdi: “Olmamış”

Bestesi Fazıl Say’a, sözleri şair Ayten Mutlu’ya ait “100. Yıl Marşı”nı neredeyse hiçbir kesim beğenmedi. Marşı sanatsal açıdan eleştirenler de oldu, içinde ‘Türk’ ve ‘Cumhuriyet’ geçmediği ‘milli’ bulmayanlar da. Fazıl Say ise eleştirilere sosyal medyadan cevap verdi: “Kimseye bu marşı sevin demedik, söyleyin demedik, hatta dinleyin bile demedik, ne haddime?”

Sanatçı Fazıl Say, Cumhuriyet’in 100. yılı için bestelediği, sözleri şair Ayten Mutlu’ya ait ‘100. Yıl Marşı’nı 23 Nisan’da sosyal medya hesabından paylaştı.

Ayten Mutlu’nun 1984 tarihli bir şiir kitabındaki “Ver elini” şiirinin sözlerinden uyarlanan marş sosyal medyada hafta sonunun en çok konuşulan konularından biri oldu.

Say’ın besteleyip klibini çektiği 100. Yıl Marşı farklı kesimler tarafından eleştirildi, genel kanaat ise olumsuzdu.

Marşa “içinde Türk ve cumhuriyet geçmiyor” diyerek tepki gösterenler de oldu, “Marş havası yok” diyenler de.

Fazıl Say ise gelen eleştirilere sosyal medya hesabından cevap verdi: “’Ver elini’ diyemeyen ama demesi gereken bir toplumuz. 100. Yıl Marşı için de öyle; kimseye bu marşı sevin demedik, söyleyin demedik, hatta dinleyin bile demedik, ne haddime?”

100. Yıl Marşı hakkındaki yorumlardan bazıları şöyle:

Andante Klasik Müzik Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Serhan Bali: “100. yıl için bestelenmiş bir marşta bir kere bile ‘Türk’ veya ‘Cumhuriyet’ geçmez mi?”

“Cumhuriyetimizin 100. Yılı için bestelenmiş bir marşta bir kere bile ‘Türkiye’, ‘Cumhuriyet’ sözcükleri geçmez mi? Şiir, Türkiye Cumhuriyetinin 100. Yıldönümünü anlamlandırmaktan o kadar uzak ki. Beste de neticede ısmarlama olunca ortaya yapay bir iş çıkmış. Kusura bakılmasın…

“Birkaç kez daha dinledikten sonra: Ortaokullarda liselerde söylenebilecek bir marş olarak aslında fena değil, okuldayken bundan çok daha kötü marşlar söylemek zorunda kalmıştık. La la la la la falan o gençlik dinamizmini verebilecek cinsten. Ama bir ülkenin 100. Yıl Marşı olamaz.”

Akademisyen Sinan Canan: “Keşke yapmasaydı…”

“Fazıl Say’ın Yüzüncü Yıl Marşı’nı az önce dinledim. Keşke yapmasaydı…”

Dr. Işıl Acehan: “Allah Fazıl Say’a bir daha 100. Yıl Marşı yazdırmasın”

Yazar Nihat Genç: “Fiyasko, marş dediğin tempo ve coşku ister”

“Fazıl Say’ın 100. yıl marşı: fiyasko, marş dediğin tempo, yükselen heyecan ve toplu bir coşku ister, iniş çıkış geçişler çok yoruyor, ritim tutmuyor, akmıyor, tıkalı, ruhsuz! Kibir ego küstahlıkla buraya kadar, ancak hakkını verelim, Atatürk maskesiyle PKK şakşakçılığı şahane!”

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank: “Bence olmamış…”

Dr. Derya Unutmaz: “Bende herhangi bir hissiyat uyandırmadı”

“Sayın Fazıl Say tabii çok değerli bir sanatçımız, ama bu 100. Yıl marşı bende herhangi bir hissiyat uyandırmadı. Sözlerini de çok vasat buldum, 100 yıllık Türkiye Cumhuriyetinin geçmişini kutlamak la la la tekerlemeleriyle harcanmamalı kanımca… yani şahsi görüşümce olmamış.”

Şair Celal Fedai: “Fransa sevgisiyle Türkiye’nin 100. yıl marşı yazılırsa böyle olur”

“Türkiye’yi ver aydınlan… Fazıl Say’ın marşının Türkiye diye bildiği yer, 18. yüzyıl aydınlanmasının, hümanizminin, laik Fransa’sı. Say, bu sözlerden ötesini besteleyemezdi zaten. Fransa sevgisiyle Türkiye’nin 100. yıl marşı yazılırsa böyle olur.”

Sanatçı ve AK Parti MV Adayı Yücel Arzen: “Fazıl Say’ı (kendi sözleriyle) fazla ciddiye almışım. Bitti.”

“Ne Rossini’nin William Tell Uvertürü ile ilişkisi sorun, ne sözlerdeki ‘sığlık’ ne tekrar eden cümleler ne melodi seçimleri ne de ‘tray lay lay lom…’ 😂 Her şey bir yana amatör bir müzisyen bile ‘güneş yaaansın’ demez! Fazıl Say’ı (kendi sözleriyle) fazla ciddiye almışım. Bitti.”

AK Parti Tanıtım ve Medya Başkan Yardımcısı Emre Cemil Ayvalı: “Tarkan’ın ‘geçcek’ şarkısı bile bu kadar kötü değildi”

CHP Tokat milletvekili adayı Ayhan Karabekiroğlu: “90 yılda bu kadar geriye gitmiş olmamıza anlam veremedim.”

“Fazıl Say’ın emeğine saygılıyım ama 90 yılda bu kadar geriye gitmiş olmamıza anlam veremedim…”

Eski CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan: “Canım Fazıl, çok güzel olmuş”

Aydınlık Gazetesi Emek Servisi Şefi Melike Güler Kadan: “Marşı dinlemeden önce milli duygularım daha coşkuluydu”

“Linçlenmeyeceksem ifade ediyorum, marşı dinlemeden önce milli duygularım daha coşkuluydu.”

- Advertisment -