İçişleri Bakanlığı’ndan Suriyelilerle ilgili açıklama

 

Son günlerde Suriyelilerle yaşanan gerginliklerle ilgili İçişleri Bakanlığı'ndan açıklama geldi.

 

Açıklamada ''Suriyelilerle gerginlik iç siyaset malzemesi yapılıyor, abartılarak infial yaratılıyor'' denildi.

 

Suriyelilerin Türkiye'deki suç oranlarının yüzde 1,32 olduğu kaydedilen açıklamada şu ifadelere yer verildi:

 

"Suriyeli misafirlerimizle gerek kendi aralarında gerekse vatandaşlarımızla zaman zaman yaşanan gerginlikler son günlerde çarpıtılarak, abartılarak toplum içinde infial yaratacak bir dille aktarılmakta, misafirperverlik ve ensar ruhuyla bağdaşmayacak şekilde, başka bir boyuta taşınmak istenmekte, bu konu bir fitne, nifak ve iç siyaset malzemesi haline getirilmeye çalışılmaktadır.

 

Suriyeli misafirlerimizin suç işleme ve suça karışma oranları, elimizdeki verilerle karşılaştırıldığında, kamuoyuna yansıtılan verilerle örtüşmemekte, rakamlar bunun tam tersini göstermektedir. Suriyelilerin Türkiye’de işlenen toplam suçlara oranı Türkiye’deki toplam nüfusları göz önünde bulundurulduğunda ülkemiz genel suçlarına göre oldukça azdır.

 

Suriyelilerin karıştıkları olayların Türkiye’deki toplam asayiş olaylarına oranı 2014-2017 arasında yıllık ortalama yüzde 1,32’dir. Bu olayların önemli bir kısmı kendi aralarındaki anlaşmazlıklardan kaynaklanan olaylardır. Ayrıca 2017’de Suriyelilerin karıştıkları suç olaylarında, nüfuslarındaki artışa rağmen bir önceki yılın ilk 6 ayına oranla yüzde 5’lik bir azalma olmuştur."

Önceki İçerikSanal hafıza sergisi: 31 Mart ile 23 Haziran arasında neler denmişti?
Sonraki İçerikTürkiye raporu AP’de bugün görüşülecek yarın oylanacak