Ana SayfaHaberlerGündemİstanbul'da 9 günde 2. tufan

İstanbul’da 9 günde 2. tufan

 

Günlerdir geleceği konuşulan şiddetli yağış ve fırtına dün saat 15.00’te Edirne ve Kırklareli’nden yurda girdi, Marmara bölgesini esir aldı.

 

18 Temmuz’daki afetin ardından, dün akşam bir kez daha sağanak yağışa teslim olan İstanbul, saat 18.00 sıralarında tamamen karanlığa büründü. Bastıran dolu hayatı o anda felç etti. Düşen yıldırımlar nedeniyle yangınlar çıktı. Ağaçlar devrildi, bir çok işyeri ve evi su bastı. Yumurta büyüklüğünde yağan dolu ev ve arabaların camlarının kırılmasına neden oldu. Marmaray ve Avrasya Tüneli kapatıldı.

 

Trafikte otobüs ve otomobillerde çok sayıda mahsur kalanlar oldu. Aksaray Meydanı’nda otobüs, dolmuş ve otomobilde mahsur kalanlar, araçların üzerine çıkarak kurtarılmayı bekledi. Vatandaşları, itfaiye kurtardı.

 

VAPUR MENDİREĞE ÇARPTI

 

Bakırköy, İncirli Köprüsü altında bir kişi yüzerek kendini kurtarabildi. Eyüp Alibeyköy’de bir palet deposuna yıldırım düştü. Kauçukların alev almasıyla çıkan yangın saatlerce sürdü.

 

Karaköy’den Kadıköy’e 18.00’de hareket eden şehir hatları vapuru Haydarpaşa’da mendireğe çarparak denizde mahsur kaldı, yolculara can yelekleri dağıtıldı. Bir süre sonra vapur Kadıköy’e yanaşabildi. Bandırma’dan gelen Adnan Menderes feribotu da Yenikapı’da iskeleye yanaşırken Orhangazi feribotuna çarptı.

 

9 gün önceki yağışta yine kapanan Avrasya Tüneli dün akşam Avrupa-Asya yönünde 17 dakika, Asya-Avrupa yönünde ise 11 dakika boyunca yine kapatıldı. Gerekçe yine tünele giden yollardaki su birikintileriydi. Çengelköy’de de asırlık dev çınar fırtınaya boyun eğdi, kökünden devrildi.

 

Küçükçekmece Fatih Mahallesi’nde elektrik kablosu koparak, caddede biriken yağmur suyuna düştü. Caddede yürüyen Batıkan Koç’u elektrik çarptı.

 

DUVAR ÇÖKTÜ

 

Şişli Latin Katolik Mezarlığı’nın istinat duvarı çöktü. Duvarın altında kalan 3 kişi yaralandı.

 

VİNÇ DEVRİLDİ YANGIN ÇIKTI

 

Haydarpaşa Limanı’ndaki 5 vinç ve 100 konteyner devrildi. Bir vincin kimyasal madde bulunan konteynerin üzerine devrilmesi sonucu yangın çıktı. 

 

SAĞANAK YAĞIŞA BUGÜN DE DİKKAT

 

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, dün İstanbul'u vuran yağış için bugün de Marmara'daki diğer illerde dikkatli olunmasını önerdi.

 

Bu sabah saatlerinde Balıkesir, Bursa, Yalova, Kocaeli ve Sakarya'da kuvvetli gök gürültülü sağanak yağış bekleniyor. Meteorolojiden yapılan açıklamada şöyle denildi:

 

"Yurdun kuzeybatı kesimlerinde devam eden gök gürültülü sağanak yağışların bu gece (dün) ve yarın (bugün) sabah saatlerinde Balıkesir, Bursa, Yalova, Kocaeli ve Sakarya çevrelerinde kuvvetli (21-50 mm) olması beklendiğinden meydana gelebilecek olumsuzluklara (ani sel, su baskını, yıldırım düşmesi riski) karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir."

- Advertisment -