İsrailli çift casusluk suçlamasıyla tutuklandı

Çamlıca Kulesi’nden Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın evinin fotoğrafını çektikleri iddia edilen İsrailli N.O. ve M.O.'nun yanı sıra Türkiye vatandaşı olduğu iddia edilen bir başka kişi de “siyasal ve askeri casusluk” suçlamasıyla tutuklandı. N.O.’nun İsrail medyasına konuşan kardeşi, Türkiye’yi dizilerinden dolayı seven ablası N.O.’ya eşi M.O.’nun sürpriz bir İstanbul seyahati hediye ettiğini söylemişti.

Çamlıca Kulesi’nden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın evini görüntüledikleri gerekçesiyle gözaltına alınan İsrailli çift N.O. ve M.O ile Türkiye vatandaşı olduğu iddia edilen bir başka kişi “Siyasal ve askeri casusluk” suçundan tutuklandı.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından sorgulandıktan sonra Çağlayan’daki İstanbul Adalet Sarayı’na götürülen şüpheliler savcılık sorgularının ardından “Siyasal ve askeri casusluk” suçlamasıyla tutuklanmaları talebiyle mahkemeye sevk edildiler. İstanbul Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliğine çıkarılan üç şüphelinin tutuklanmalarına karar verildi.

İsrailli gazeteci Barak Ravid sosyal medya hesabından, İsrail İstanbul Başkonsolosluğu’nun gözaltına alınan vatandaşlarıyla görüşmek için Türkiye makamlarına talep yolladığını paylaştı.

N.O.’nun kardeşi, İsrail medya kuruluşlarına ablasının Türkiye televizyon dizilerini sevdiği için eşinin ona İstanbul seyahati sürprizi yaptığını söylemişti.