Ana SayfaHaberlerGündemKılıçdaroğlu’ndan lise öğrencisinin Atatürk’e hakaretten tutuklanmasına tepki: “Maharet böyle eğitilen bir çocuğu...

Kılıçdaroğlu’ndan lise öğrencisinin Atatürk’e hakaretten tutuklanmasına tepki: “Maharet böyle eğitilen bir çocuğu cezalandırmak değildir”

17 yaşındaki lise öğrencisinin Atatürk’e hakaretten tutuklanmasına tepki gösteren Kılıçdaroğlu: “Bu çirkinliği kabul edemeyiz. Ancak maharet böyle eğitilen, böyle kandırılan, böyle beyni yıkanan bir çocuğu cezalandırmak değildir. Sarayın göz boyamak için yaptığı bu tutuklama, o çocuğun geleceğinden çalmaktan başka bir şeye yaramayacaktır. Sadece ve sadece Sarayın ‘düşmanlaştırma’ politikasına katkı sağlayacaktır.” Davutoğlu da tutuklamaya tepki gösterdiği mesajında şöyle yazmıştı: "Ah evladım, evet çok büyük yanlış yaptın ama senin yerin hapis değil, bir daha tekrar etmeyeceğin şeklinde bir taahhütle yapacağın samimi bir özür yeterli."

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun Twitter’dan yaptığı açıklama şöyle:

“Cumhuriyetimizin kurucusu Büyük Atatürk’e yönelik hakaretler, Saray İktidarının yarattığı iklimin sonucudur. Bu çirkinliği kabul edemeyiz. Ancak maharet böyle eğitilen, böyle kandırılan, böyle beyni yıkanan bir çocuğu cezalandırmak değildir.

Sarayın göz boyamak için yaptığı bu tutuklama, o çocuğun geleceğinden çalmaktan başka bir şeye yaramayacaktır. Sadece ve sadece Sarayın ‘düşmanlaştırma’ politikasına katkı sağlayacaktır.

Örneğin Kuveytli bir kişi, Atatürk’e yönelik hakaretlerini sürdürmektedir. Ve üstelik bu kişinin, Türkiye Cumhuriyeti pasaportuna sahip olduğu iddia edilmektedir. Öncelikle bu iddia, ilgili makamlarca derhal açıklığa kavuşturulmalıdır.

İddia doğru olsa da olmasa da Saray İktidarının para karşılığı vatandaşlık satma politikasının varacağı yer burasıdır. Türkiye Cumhuriyeti lütufla değil, kanla kurulmuştur. Ülkemizin vatandaşlığı da aynı nispette kıymetlidir.

Üç-beş dolara tamah ederseniz, böyle ahlaksız kişilerin karşısında eğilirsiniz. Bunu Saray İktidarı kendisine yediriyor olabilir, ancak bu durum Türkiye Cumhuriyeti’ne yakışmaz.”

Sosyal medyada yayılan görüntüler nedeniyle tutuklandı

17 yaşındaki lise öğrencisi A.E.S. sınıfta Atatürk’ün resmine yaptığı uygunsuz hakaretin kaydedildiği videonun sosyal medyada yayılması sonucu tutuklandı. Sanatçılar, siyasetçiler ve gazetecilerin de aralarında olduğu birçok kişi lise öğrencisinin tutuklanması için paylaşımlar yapmıştı.


- Advertisment -