Ana SayfaHaberlerMustafa Yeneroğlu: Gazeteci Taner Talaş'ın mahkûmiyeti, infazın temel ilkelerine aykırıdır

Mustafa Yeneroğlu: Gazeteci Taner Talaş’ın mahkûmiyeti, infazın temel ilkelerine aykırıdır

DEVA Partili Yeneroğlu, Adana'da gazeteci Taner Talaş'ın birçok kez sağlık raporlarıyla belgelendirdiği sağlık sorunları göz ardı edilerek Kürkçüler Cezaevi'ne sevk edilmesine tepki gösterdi.

DEVA Partisi Hukuk ve Adalet Politikaları Başkanı – İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu, kucuksaat.com kurucusu gazeteci – yazar Taner Talaş’ın mahkûmiyet dosyasını inceledikten sonra Twitter hesabından 8 paylaşımdan oluşan bir dizi paylaştı.

“Kendisinin maruz kaldığı ağır bir hastalığı olup cezaevinde yalnız başına kalması da tam teşekküllü hastane raporları ile mümkün görünmemektedir” diyen Mustafa Yeneroğlu’nun Taner Talaş ile ilgili paylaşımlarının tamamı şöyle: 

“Silahlı örgüte üye olma veya yardım etme suçu kapsamındaki yargılamalar hukuk bilimine ihanet eder tarzda sürdürülmektedir. Bunun en acı örneklerden biri silahlı örgüte yardım suçundan ceza alan Adanalı gazeteci Taner Talaş’ın dosyasıdır.

“Dosyasını inceledim; darbe teşebbüsü öncesine ait dönemde ortada henüz tespit edilmiş bir silahlı örgüt dahi yok iken yapılan okul ve gazete ziyareti ile buna ilişkin fotoğrafların sosyal medyada yayınlanması ya da bir kısım gazetecilik faaliyetleri örgüte yardım suçuna delil olarak gösterilmiştir.

“Nitekim Adana 11. ACM, bu eylemleri değerlendirmiş ve herhangi bir suç oluşturmadığını da tespit edip beraat kararı vermiştir. Ancak BAM ve Yargıtay ise tersi bir yorumla kişiyi hukuka aykırı bir şekilde cezalandırmıştır.

“Hukuka aykırıdır çünkü bu suçta örgütün hiyerarşik yapısına dahil olmayan kişinin eyleminin örgütün amacına hizmet eder nitelikte olması ve kişinin örgütün silahlı bir örgüt olduğunu bilmesi şarttır. Bunlar suçun maddi ve manevi unsurlarıdır.

“Oysaki eylem tarihleri itibariyle ortada silahlı bir örgüt olmadığı gibi kişinin bunu geleceğe dair öngörmesi de mümkün değildir. İzafe edilen eylemler de gündelik hayata ilişkin olup örgütün amacına hizmet eder tarzda değildir. Bu nedenlerle hukuka açıkça aykırı bir karardır.

“Tüm bunların yanında kesinleşmiş karar infaz açısından da sakıncalıdır. Kendisinin maruz kaldığı ağır bir hastalığı olup cezaevinde yalnız başına kalması da tam teşekküllü hastane raporları ile mümkün görünmemektedir.

“Ancak infaz yasası kapsamında erteleme kararı Adli Tıp Kurumu onayı gerektirdiğinden ve ilgili kurum da bu onayı vermediğinden ağır hastalığı ile ceza infaz kurumunda kalması gerekecektir. Bu durum da infazın temel ilkelerine aykırıdır.

“Acilen infaz yasasında bir değişiklik yapılmalı ve hasta veya yaşlı mahpuslar için ATK onayı olmadan tam teşekküllü hastanelerin raporları da infaz ertelemesi için yeterli sayılmalıdır.”

Yıldıray Oğur’un Ekim 2020’de kaleme aldığı “Adana’dan bir puslu havalar ve kurtlar hikayesi…” başlıkla yazısı:

- Advertisment -