Nur cemaati liderinin cenazesi için pandemi yasaklarına mola

86 yaşında hayatını kaybeden Said Nursi'nin son talebelerinden Hüsnü Bayramoğlu’nun Eyüp Sultan Camii’nde kılınan cenaze namazında pandemi yasakları yok sayıldı. Cenazeler için getirilen 30 kişi sınırına rağmen camide ve çevresinde toplanan binlerce kişilik kalabalık mesafe kuralına da uymadı. Törene katılanlar arasında kuralların uygulanmasını denetlemekle sorumlu İçişleri Bakanı ve pandemi nedeniyle teravih namazlarını kıldırmayan Diyanet İşleri Başkanı da vardı.

Said Nursi’nin son talebelerinden, Nur cemaatlerinden Meşveret Grubu’nun lideri Hüsnü Bayramoğlu, koronavirüs tedavisi gördüğü hastanede dün (19 Nisan) hayatını kaybetti.

Bayramoğlu için İstanbul’da Eyüp Sultan Camii’nde bir cenaze töreni düzenlendi.

Hayatını koronavirüsten kaybetmesine rağmen Bayramoğlu’nun cenazesinde, başta 30 kişi sınırlaması olmak üzere cenaze törenleri için getirilen bütün pandemi kuralları yok sayıldı.

Cami ve çevresinde binlerce insan toplandı.

Hüsnü Bayramoğlu’nun cenaze namazını yakın bir zamanda koronavirüs tedavisi gören Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş kıldırırken, cenazelerde uygulanacak yasakların da yer aldığı pandemi kuralları genelgesinde imzası olan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ön safta yer aldı.

Soylu, cenazeden fotoğraflarını da sosyal medya hesabından paylaştı.

Ön safta İstanbul Valisinin de yer aldığı cenaze Diyanet TV tarafından da canlı olarak yayımlandı.

Kraliyet ailesinin cenazesinde bile pandemi kurallarına uyulmuştu

Geçen hafta sonu 99 yaşında hayatını kaybeden İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth’in eşi Edinburgh Dükü Prens Philip için Windsor Kalesi’ndeki St George Kilisesi’nde düzenlenen cenaze törenine pandemi kuralları nedeniyle sadece yakın aile üyelerinden 30 kişi katılmış, Kraliçe de kilisede yalnız oturmuştu.