Ana SayfaHaberlerÖZEL HABER | Genç MÜSİAD’ın işadamları kongresi, üye şirketlerin İsrail’le yaptığı ticaret...

ÖZEL HABER | Genç MÜSİAD’ın işadamları kongresi, üye şirketlerin İsrail’le yaptığı ticaret yüzünden protesto edildi

Genç MÜSİAD’ın Şişli’de düzenlediği ve çok sayıda işadamının konuşmacı olarak katıldığı kongre ‘Filistin İçin Bin Genç’ platformu tarafından MÜSİAD üyesi şirketlerin İsrail ile ticareti sürdürdüğü gerekçesiyle protesto edildi. Etkinliğin gerçekleştiği otel salonunda bazı gençler ‘protesto edebileceği ihtimaline’ karşı gerekçe gösterilmeden salondan çıkartıldı. Kongre başlarken Kuran’dan ‘Yahudilerin zulmü’nü konu alan ayetler okundu. MÜSİAD Genel Başkanı Mahmut Asmalı: “MÜSİAD’ı karalama yönünde birtakım çabalar var”, “Filistin’de Yahudi işgali altında yaşayan 10 bin Filistinli kardeşimiz var. Oradaki bütün yardım gemileri İsrail kontrolü altında bölgeye girebiliyor. Dolayısıyla oraya yapılan her ihracat Yahudi işadamları ile yapılıyor anlamına gelmez.”

 Genç MÜSİAD’ın Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi’nin desteğiyle bugün Şişli’deki Cevahir Otel’de düzenlediği 8. Uluslararası İş Adamları Kongresi öncesinde Filistin için boykot ve protesto eylemleri düzenleyen “Filistin İçin Bin Genç” platformu tarafından İsrail ile ticarete devam eden MÜSİAD üyesi şirketlere karşı otel önünde protesto çağrısı yapıldı.

Topluluğun twitter hesabından yapılan çağrıda şu ifadeler yer aldı:

“MÜSİAD’ın iki yüzlü tavrına karşı kongreler düzenlemek yerine ticareti kes demek için Grand Cevahir Otel önüne gidiyoruz!”

Enterprise Singapore Bölge Direktörü Yogeindran Thiayagarajah, Yıldız Holding Yönetim Kurulu Üyesi Murat Ülker, Eyüp Sabri Tuncer Yönetim Kurulu Başkanı Engin Tuncer, Arzum Yönetim Kurulu Başkanı Murat Kolbaşı, Altınay Teknoloji Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Altınay, Delta V Genel Müdürü Doç. Dr. Arif Karabeyoğlu, Gürmen Group Yönetim Kurulu Üyesi Yasemin Gür Solmaz, Baltaş Grubu Kurucu Ortağı Prof. Dr. Acar Baltaş gibi önemli isimlerin konuşmacı olarak katıldığı kongre sabah saatlerinde başladı.

Kongrenin düzenlendiği Şişli Cevahir Otel’deki bazı genç katılımcılar ‘şüpheli’ görüldükleri için görevliler tarafından salon dışına çıkartıldı.

Kongrede konuşmalar başlamadan önce Kuran okundu. Okunan ayetlerden biri de “Yahudilerin zulmü”nü konu alan Nisa suresi 60 ve 61. ayetleriydi:

MÜSİAD Başkanı Asmalı: “Bizi karalamaya çalışıyorlar. İsrail ile yapılan her ticaret Yahudi işadamları ile yapılıyor anlamına gelmez”

MÜSİAD Genel Başkanı Mahmut Asmalı da açılış konuşmasında bu konuya değinerek şunları söyledi:

“MÜSİAD’ı karalama yönünde birtakım çabalar var. MÜSİAD üyelerini töhmet altında bırakan çeşitli söylemler de ortaya çıkıyor. Üyelerimizin İsrail devleti ile 7 Ekim’den bu yana ticareti artırdıkları ve bu dram, bu zulüm yaşanırken para peşinde koştuğu iddia ediliyor.”

“Öncelikle şunun altını çizmek gerekiyor ki Filistin’de Yahudi işgali altında yaşayan 10 bin Filistinli kardeşimiz var. Oradaki bütün yardım gemileri İsrail kontrolü altında bölgeye girebiliyor. Filistinli tüccarlar orada iş yapmaya, halkın ihtiyaçlarını sürdürmeye devam ediyor. Dolayısıyla oraya yapılan her ihracat Yahudi işadamları ile yapılıyor anlamına gelmez.”

“Bizler MÜSİAD olarak Yahudi işadamları ile yapılan ticareti çok etik bulmadığımızı, bunu yapan işadamlarımız varsa buna katılmadığımızı buradan bir kez daha ifade ediyorum.”

“Kudüs, Filistin ve Meclis-i Aksa bizim kırmızı çizgimizdir. Öte yandan ülkemizdeki samimi gençlerin Filistin davasına sahip çıkmasını destekliyor ve teşvik ediyoruz.”

Polis eylemcileri otel önüne almadı

Filistin İçin Bin Genç platformunun çağrısı üzerine saat 13.00’te, kongre devam ederken bir grup genç Şişli’deki Cevahir Otel’in önüne geldi.

Eylemciler polisin geniş güvenlik önlemleri aldığı otelin giriş kapısı önüne alınmadı.

- Advertisment -