Ana SayfaÖZEL HABERÖZEL HABER | Havuzdakilerden hiçbiri Suriyeli değildi

ÖZEL HABER | Havuzdakilerden hiçbiri Suriyeli değildi

“Bursa'da 15 yabancı Suriyeli, havuza girmelerine izin vermeyen site sakinlerini darp edip kaçtı.” Geçen hafta medyada böyle yer alan ve milliyetçi tepkilere neden olan olayın gerçek sebebi ortaya çıktı. Olay Bursalı bir iş insanının sitede misafir ettiği biri BAE vatandaşı iş insanı, ikisi Alman vatandaşı doktor ve kalp cerrahı ile sitenin havuzuna girmesiyle başladı. Arap asıllı misafirler aralarında Arapça konuşunca site sakinleri onlara tepki gösterdi. Karşılıklı söz dalaşı da kavgaya döndü.

15 Temmuz’da birçok haber sitesinde, Bursa’da bir sitenin havuzuna giren Suriyelilerin site sakinlerine saldırdığına ilişkin iddiaları içeren bir haber yayımlandı.

İddia kısa sürede sosyal medyada gündem oldu.

Zafer Partisi genel başkanı Ümit Özdağ’ın da aralarında olduğu isimler olaya tepki gösterdi.

Haberlere göre olay, bir grup Suriyelinin bir sitenin havuzuna girmeye çalışması ve bunun üzerine yaşanan kavgaydı:

“Bursa’da 15 yabancı Suriyeli, havuza girmelerine izin vermeyen site sakinlerini darp edip kaçtı.”

Oysa görüntülere yansıyan, tekme tokat birbirine girip, birbirlerine sandalye fırlatan insanların kavgasının sebebi bu değildi.

Bursa’da yerel gazetecilik yapan Nezir Asaroğlu, olayın içyüzünü araştırdı:  

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan, Bursa Yıldırım’da tekstil fabrikası bulunan ve olayın yaşandığı Arya Sitesi’nde dairesi olan bir kişi, biri BAE vatandaşı iş insanı, biri Alman vatandaşı ve doktor, biri Alman vatandaşı kalp cerrahı ve bir diğeri de Türk vatandaşı mühendislik öğrencisi misafirlerini dairesinde ağırlıyor.

Misafirleri ile birlikte sitenin havuzuna giren şahsa, misafirleri aralarında Arapça konuştuğu için site sakinleri tarafından tepki gösteriliyor.

Daire sahibi şahıs Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olduğunu ayrıca misafirlerinin de Almanya vatandaşı olduklarını söylemesine rağmen sitede konaklayan diğer kişiler onları dışarıya atmaya çalışıyor, küfür ve hakaret ediyor.

Daire sahibi şahıs ve misafirleri olayın daha kötü bir yere gitmemesi için can havliyle bu kişileri iterek kaçmaya çalıştıkları esnada karşılıklı itişme yaşanıyor.

- Advertisment -