Ana SayfaHaberlerSon genel seçimde cezaevi sandık sonuçları: HDP birinci parti, AK Parti’nin kazandığı...

Son genel seçimde cezaevi sandık sonuçları: HDP birinci parti, AK Parti’nin kazandığı şehir yok

Facebook’taki “Haritaları Seviyorum” grubu için seçim sonuçlarını analiz eden, haritalandırıp paylaşan Doğan Can Polat, 24 Haziran 2018 genel seçimlerinde sadece hapishanelerde kullanılan oyları baz alarak bir Türkiye seçim sonuçları haritası tasarladı. Serbestiyet, Polat'ın yürüttüğü çalışmayı tek tek tüm sandıklar üzerinden tekrarladı ve aynı sonuçlara ulaştı.

Doğan Can Polat’ın Facebook’taki “Haritaları Seviyorum” grubu için yaptığı çalışmaya göre, 24 Haziran 2018 genel seçimlerinden %42,56 ile birinci parti olarak çıkan AK Parti sadece cezaevlerinde kullanılan oyların hesaba katıldığı bir seçimde hiçbir ili kazanamayacak, HDP ise Türkiye birincisi olacaktı.

HDP 49 ilde birinci

2018 genel seçiminde cezaevlerinde açılan sandıklarda 49 ilde HDP, 16 ilde MHP, 9 ilde CHP ve 7 ilde İYİ Parti birinci çıktı. HDP, birinci çıkmadığı illerin çoğunda ikinci sırayı alıyor.

Aşağıdaki haritada mor renk HDP’yi, kırmızı renk CHP’yi, yeşil renk MHP’yi, mavi renk İYİ Parti’yi temsil ediyor.

Harita, Doğan Can Polat tarafından tasarlandı.

Silivri’de HDP %46, AK Parti %2

Avrupa’nın en büyük cezaevi olan Silivri Cezaevi’nde açılan sandıkların hemen hepsinde HDP büyük farkla birinci sırada çıktı. AK Parti’nin oy oranı ise %2.

Cumhurbaşkanlığı seçiminde en çok oy Muharrem İnce’nin

24 Haziran 2018’de yapılan Cumhurbaşkanı seçiminde ise cezaevlerinde açılan sandıklarda en çok oyu Muharrem İnce aldı.

Cezaevlerinde kimler oy kullanabiliyor?

Avukat İdil Aydınoğlu, cezaevlerinde kimlerin oy kullanabileceğini şöyle açıklıyor:

“Aralık 2013’ten beri tutuklular, hükümözlüler (cezası henüz onanarak kesinleşmemiş kişiler) ve taksirli fiillerden dolayı ceza almış hükümlüler oy kullanabilmekte. Öte yandan cezası kesinleşmiş olsa dahi hapishaneye alınmayan hükümlüler, koşullu salıverilmeden yararlanmış kişiler, mahkeme tarafından cezası ertelenen (sağlık, hamilelik ya da yeni çocuk sahibi olmak vb gibi nedenlerle) hüküm almış kişiler de oy kullanabiliyor.”

Kimler oy kullanamıyor?

Avukat İdil Aydınoğlu cezaevlerinde kimlerin oy kullanamadığını da şöyle açıklıyor: 

“Kasıtlı fiillerden ceza almış kişiler oy kullanma hakkına sahip değil. Buna firar edenler de dahil. Ceza hukuku, taksirli ve kasıtlı olarak gerçekleşen fiilleri ayrı başlıklarda ele alır. Yanlışlıkla ya da bilmeden yapılmış ve ceza kanununda suç olarak tayin edilmiş bir fiil taksirli suç; bilerek ya da eylemin yaratacağı sonuçları öngörerek gerçekleştirilen suç tayin edilmiş fiillerden ceza alanlar ise kasıtlı suçlardan ceza almış olurlar. Kasıtlı bir suçtan hapis cezası alan ve seçim esnasında hapishanede bulunan kişiler oy kullanamazlar.”

Sonuçlara nereden bakılıyor?

Geçmiş seçim sonuçlarına https://sonuc.ysk.gov.tr adresinden ulaşılabiliyor.

- Advertisment -