Ana SayfaHaberlerTarkan’ın “Gül döktüm yollarına” bestesinin “esin” kaynağı: “Agadat Shalom Shabazi”

Tarkan’ın “Gül döktüm yollarına” bestesinin “esin” kaynağı: “Agadat Shalom Shabazi”

Brooklyn Üniversitesi’nden Louis Fishman; bestesi, Tarkan’ın “Gül döktüm yollarına” şarkısının bestesiyle büyük benzerlik içeren İsrailli müzisyen Saar Badishi’nin 1979 tarihli “Agadat Shalom Shabazi” şarkısını paylaştı: “Merhaba Tarkan hayranları, İsrailli şarkıcılar genellikle arabesk başta olmak üzere Türk ezgilerini alır ve onlara İbranice yeni bir hayat verirler. Ancak 1970'lerden kalma bu İsrail şarkısını bir dinleyin ve 1990'ların sonunda hangi ünlü Tarkan şarkısına dönüştüğünü tahmin edin.”

Brooklyn Üniversitesi’nden akademisyen Louis Fishman, Twitter hesabından İsrailli müzisyen Saar Badishi’nin çıkış yılı 1979 olan “Agadat Shalom Shabazi” şarkısını paylaştı.

Fishman, paylaşımında şu mesaja yer verdi:

Merhaba Tarkan hayranları: İsrailli şarkıcılar genellikle arabesk başta olmak üzere Türk ezgilerini alır ve onlara İbranice yeni bir hayat verirler. Ancak 1970’lerden kalma bu İsrail şarkısını bir dinleyin ve 1990’ların sonunda hangi ünlü Tarkan şarkısına dönüştüğünü tahmin edin.”

“Agadat Shalom Shabazi”nin bestesi Tarkan’ın 1994’teki “Aacayipsin” albümünün meşhur şarkılarından “Gül Döktüm Yollarına”yla büyük benzerlikler taşıyor.

Albümde “Gül Döktüm Yollarına”nın müziğinin Tarkan’a ait olduğu yazıyor.

- Advertisment -