TÜİK’ten cevap geldi

Türkiye İstatistik Kurumu, kamuoyundan gelen tepkiler üzerine Enflasyon Araştırma Grubu (ENAG) hakkında neden suç duyurusunda bulunduğuna dair yazılı bir açıklama yaptı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Enflasyon Araştırma Grubu (ENAG) neden suç duyurusunda bulunduğunu açıkladı. TÜİK, bir grup ekonomist ve akademisyen tarafından oluşturulan ENAG hakkındaki suç duyurusunu, “Sonuçlarla değil açıklayıcı bilgilerle ilgili” açıklamasıyla savundu.

Suç duyurusuna gelen tepkiler üzerine yazılı bir açıklama yapan TÜİK, suç duyurusunun, araştırma sonuçlarıyla ilgili olmadığını öne sürdü. Kurumun açıklamasında “Suç duyurusunun içeriği; ilgili grubun bültenleriyle birlikte gerekli açıklayıcı bilgileri yayınlamamalarıyla sınırlıdır, yayınlanan çalışmanın sonuçları ile ilgisi bulunmamaktadır. Ayrıca ilgili çalışmayı engellemeye veya durdurmaya yönelik değildir” ifadeleri yer aldı.

Gerekçe

Türkiye İstatistik Kanunu’nun 6. maddesine atıf yapılan TÜİK açıklamasında, “Verinin hangi yöntemle üretildiğine dair temel bilgilerin açık ve net bir biçimde kamuoyu ile paylaşılması kanuni yükümlülüktür” denildi.

‘Adı zikredilen grup’

Açıklamanın, ENAG hakkındaki suç duyurusuna ilişkin bölümünde ise şu ifadeler yer aldı: “Kamuoyunda adı zikredilen grup 2020 yılı eylül ayında başladıkları çalışmaları ile eş zamanlı olarak uzunca bir süre herhangi bir metaveri bilgisi paylaşmamıştır. Sonraki dönemde internet sitelerinde açıklanan mevcut metaveri bölümü de standartlardan uzak ve son derece yetersizdir. Bu nedenle, kullanıcılar sınıflama, kapsam ve yöntemleri içeren bilgilere şeffaf bir biçimde erişememektedir. Bu çerçevede, kanunun ilgili maddelerine aykırı davrandığı değerlendirilerek 23 Şubat 2021 tarihinde Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunulmuştur.”

‘Yanlış bilgilendirme’

Açıklamada ifade edilen bir başka rahatsızlık ise şöyle: “Sözü edilen grupla ilgili rahatsız edici bir diğer husus da çalışmalarının sonuçlarını duyururken tüketici enflasyonunu kamuoyunu yanıltıcı şekilde resmi istatistik programında yer alan aynı isimle duyurmuş olmasıdır. Örneğin 2021 yılı Ocak ayı sonuçlarının açıklandığı 3 Şubat 2021 tarihli İngilizce tweet paylaşımında “The Consumer Price Index (CPI) in Turkey has increased by %2.99 in January 2021” şeklinde bir ifade yayınlanmıştır. Bu ifadenin Türkçe karşılığı “Türkiye’de Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) Ocak 2021’de % 2,99 arttı” şeklindedir. Bu ifade ile kendi hesaplamalarını sanki resmi istatistik sonucuymuş gibi yayınlayan grup, kamuoyunu özellikle uluslararası alanda yanlış bilgilendirmektedir.”

Önceki İçerikCemil Kırbayır dosyası zaman aşımından kapatılıyor: ‘Dolmabahçe’de anama verilen sözler ne oldu?’
Sonraki İçerikYeldana Kaharman’ın otopsi raporuyla ortaya çıkan sorular