Suriye ordusu Halep’in batısında ilerledi

 

Halep ile İdlib arasında yer alan bu bölgenin ele geçirilmesiyle Suriye, Halep'i Nubl ve Tel Rıfat'a bağlayan 214 numaralı yolu denetimi altına aldı.

 

Operasyon, bugün Türkiye ve Rusya arasında bölgedeki çatışmaların durdurulmasına yönelik yapılacağını açıklanan görüşme öncesinde gerçekleşti.

 

Reuters'a göre Rus savaş uçakları da operasyona hava desteği verdi ve bölgeyi yoğun bombardımana tuttu.

 

Ajans, silahlı örgütlerin Anadan ve Haritan kasabalarından çekildiğine yönelik açıklamalarını aktardı.

 

BBC İzleme Servisi, bölgedeki en güçlü silahlı örgütlerden Heyet Tahrir Şam'ın lideri Ebu Muhammed el Cavlani'nin sahadaki yenilgilerin nedeni olarak "örgütler arası koordinasyon eksikliğini" gösterdiğini yazdı.

 

Örgüte yakın IBA News Network tarafından Telegram programı üzerinden yayımlanan söyleşide Cavlani, gerekli savunma hatlarını hızlı bir şekilde oluşturamadıklarını söyledi.

 

Cavlani, askeri anlamda Suriye ordusundan daha güçsüz olduklarını, Suriye hükümetinin zafer kazanması durumunda Türkiye'nin büyük bir sığınmacı akınıyla karşılaşacağını, ekonomik, siyasi ve güvenlik açılarından zarar göreceğini savundu.

 

İngiltere merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi Direktörü Rami Abdulrahman, Suriye ordusunun "sekiz yıldır bir köy bile alamadıkları bölgede bir günde çok sayıda yerleşim yerini ele geçirdiğini" söyledi.

 

Gözlemevine göre 13 kasaba ve köy el değiştirdi.

Önceki İçerikSiyasi ayağı kim olmazdı ki?
Sonraki İçerikTürkiye kurulurken Kürtler (2) “Türk ve Kürt millî sınırlarıyla sınırlanan Türkiye” (*)