Hamas Türkiye’ye kızgın: İsrail liste verdi Türkiye harekete geçti

Hamas'a yakın kaynaklar, İsrail'in isteği üzerine Türkiye'nin adı Hamas'la geçen kişileri sınır dışı ettiğini söyledi. İsrail medyası ise Hamas’ın ilk kez açıkça Türkiye’yi eleştirdiğine dikkat çekti.

Türkiye ile İsrail arasında normalleşme süreci yaşanırken İsrail ve Lübnan medyasına konuşan Hamas’a yakın kaynaklar, iki ülke arasındaki normalleşme sürecinin arka planına yönelik iddialarda bulundu. Bu arada Lübnan merkezli medya kuruluşu Al-Mayadeen’e konuşan Hamas sözcüsü Hazım Kasım, Türkiye’nin İsrail’deki diplomatik temsilciliğinin bu ayın başında Tel Aviv’de yaşanan terör saldırısını kınamasını eleştirdi.

İsrail medyası ise Hamas’ın ilk kez açıkça Türkiye’yi eleştirdiğine dikkat çekti. İsrail gazetesi Israel Hayom, “Hamas, Türkiye ile İsrail’in ilişkileri iyileştirme çabasıyla ilgili açıklama yapmaktan kaçınmıştı. Hamas, İsrail Cumhurbaşkanı Isaac Herzog’un Ankara’ya ziyaretini eleştirmemişti. Hamas için Türklerle karşı karşıya gelmek için bir sebep yoktu” değerlendirmesini yaptı.

“Hamas ile anılan kişiler Türkiye’den sınır dışı edildi”

Israel Hayom’a konuşan Filistinli yetkililer, İsrail’in Hamas üyelerinin bilgilerini içeren bir listeyi Türkiye’ye verdiğini söyledi. Ankara’nın Hamas üyelerine kapıyı gösterdiği ima edilirken, “Hamas ile anılan düzinelerce insan Türkiye’den sınır dışı edildi” açıklamasını yaptı.

Lübnan gazetesi AL-Akhbar da bu iddiayı doğrulayan bir haber yaparak, Türkiye’den başka ülkelere giden bazı Hamas üyelerinin Türkiye’ye tekrar alınmadığını aktardı.

Filistinli bir yetkili, “Türkiye onların gitmesini istedi ve bu aslında son birkaç ayda oldu. Hamas’ın askeri kanadıyla bağlantılı olan bazı insanlar sınır dışı edildi” derken, İsrail’in bu gelişmenin arkasında olduğu belirtildi.

“Bize söz vermiştiniz”

İsmini açıklamayan yetkili, “İsrail, Türkiye’ye Hamas üyelerinin bir listesini verdi ve bazılarının terörle bağlantılarını gösterdi. Bunun karşılığında da Türkler Hamas ile iletişime geçerek onlara, ‘Bize böyle şeyler yapmayacağınıza dair söz vermiştiniz, o yüzden şimdi gitmelisiniz’ dedi” ifadesini kullandı.

İsrail medyasına konuşan yetkili, Türkiye’nin Hamas yönetimine “ekonomik çıkarların” bu kararda etkili olduğunu söylediğini aktardı. Filistinli yetkili, “Türkiye ve İsrail arasında yenilenen ilişkilerin diplomatik ve siyasi olması gerekiyordu fakat Hamas İsrail’in Türkiye üzerinde güvenlik konusunda etkisi olduğunu biliyor. Bazı İsrailli güvenlik temsilcileri Türkiye’yi ziyaret etti” dedi. (+Gerçek)