Kılıçdaroğlu’nun ‘ben’li konuşmaları Millet İttifakı’nda rahatsızlık yaratmış

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Türkiye’ye dair tasavvurlarını “yapacağım, edeceğim” tarzındaki birinci tekil şahıslı cümlelerle kurması İYİ Parti’de rahatsızlık yaratmış. İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Cihan Paçacı, Habertürk yazarı Muharrem Sarıkaya’ya “Kemal Bey son dönem sürekli tekil konuşuyor” diye yakınmış.

Muharrem Sarıkaya’nın “’Tekil’ dağınıklık” başlıklı bugünkü (7 Eylül) yazısının ilgili bölümü şöyle:

Millet İttifakı bileşenleri arasındaki bütünlük dağıldı, mesele adaylık tartışması üzerinde dağınıklığa dönüştü.

Buna CHP lideri Kılıçdaroğlu’nun en son örneğini “öğrenciler için 6 vaadinde” olduğu gibi tekil söylemlerinde rastlanmaya başladı.

Anlaşılan o ki bu politik dil ortaklar arasında alınmaya yol açmaya başlamış.

Aktarıldığına göre partilerin kurmay kadroları bu söylemden duydukları rahatsızlığı birbirlerine de iletmiş.

Paçacı: Bize sordunuz mu?

Nitekim İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Cihan Paçacı da dünkü sohbetimizde bu duruma dikkat çekti, “Kemal Bey (Kılıçdaroğlu) son dönem sürekli tekil konuşuyor” dedi.

Paçacı, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Gençlere, esnafa, çiftçiye, KHK’lılara vaatlerde bulunuyor. Bu vaatler bizim açımızdan da olmaz şeyler, karşı çıktığımız durumlar değil. Ama biz ortak bir hükümet için ittifak halindeysek, en azından öncesinde bunları ortaklaşa kararlaştırmalı ve ortak bir dille birlikte açıklamalıyız. Madem birlikte bir hükümet kuracağız, bunları bize sordunuz mu? Öncesinde bir program yapmadan bu tür açıklamalar doğru değil. Bir taahhüt varsa, bunu CHP veya İYİ Parti yapacaksa, ortaklarıyla görüşmeli, karşılıklı görüş alındıktan sonra açıklanmalı…”

Konuştuğum bazı CHP kurmayları da benzer yakınmaların kendilerine de ulaştığını belirtti.

Anladığım şu ki durum CHP liderine de iletilmiş…