Kobani davasında Ayhan Bilgen ve 3 kişiye tahliye

6-8 Ekim 2014’teki Kobani protestolarıyla ilgili dönemin HDP yöneticilerine açılan davada tutuklu yargılanan Kars eski belediye başkanı Ayhan Bilgen, Cihan Erdal, Can Memiş ve Berfin Köse tahliye edildi.

IŞİD’in Kobane’ye yönelik saldırılarına karşı 6-8 Ekim 2014’teki olaylar gerekçe gösterilerek HDP eski Eş Genel Başkanları, Merkez Yürütme Kurulu (MYK) üyeleri ve yöneticilerinin de aralarında bulunduğu 28’i tutuklu 108 kişi hakkında açılan davanın üçüncü duruşması Ankara 22’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

Ayhan Bilgen, Berfin Özgü Köse, Can Memiş ve Cihan Erdal’ın yurt dışına çıkış yasağı ve adli kontrol şartı ile tahliyesine karar verildi.

NE OLMUŞTU?

6-8 Ekim 2014’teki Kobani eylemleri nedeniyle başlatılan ilk soruşturma kapsamında 31 Ocak 2017’de tutuklanan ancak Anayasa Mahkemesi’nin verdiği “hak ihlali” kararı üzerine tahliye edilen Ayhan Bilgen, 2 Ekim’de aynı dosyadan yeniden tutuklanmıştı.

Tutuklandıktan hemen sonra görevinden uzaklaştırılması ve yerine kayyum atanması ile HDP, 31 Mart 2019 seçimlerinde kazandığı son il belediyesini de kaybetmişti.