Perinçek: “Şam’a Ertuğrul Özkök’le birlikte gideceğiz”

Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek’in Moskova Belediyesi Daire Başkanı Çeryomin onuruna verdiği yemeğe katılan Özkök, Perinçek’in gecenin açılış konuşmasında kendisine sürpriz yaparak “Şam’a Özkök’le birlikte gideceğiz” dediğini açıkladı. Özkök, daveti memnuniyetle kabul ettiğini yazdı. Özkök, bu sürprizin hemen öncesinde Perinçek’e “Rol çalıyorsun diye hükümetin bu geziyi engellediği dedikodusu var” dediğini, Perinçek’in de “Yok öyle bir şey” dediğini aktardı. Fakat Perinçek 6 Eylül’de Ulusal Kanal’da ziyareti “Hükümetin Amerikancı kanadının engellediğini” öne sürmüştü.

Gazeteci Ertuğrul Özkök, Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek’in “ertelenen” Şam ziyaretiyle ilgili yeni bilgiler verdi ve tarihi hakkında bir şey söylemediği geziye kendisinin de katılacağını duyurdu.

Özkök, dün (28 Eylül) Oda TV’deki yazısında Perinçek’in Moskova Belediyesi Dış Ekonomik ve Uluslararası İlişkiler Dairesi Başkanı Sergey Çeryomin’in onuruna İstanbul’da verdiği; Nagehan Alçı ve Ethem Sancak’ın da katıldığı yemekten izlenimler yazdı.

Perinçek’in yemeğin açılış konuşmasında kendisine sürpriz yaparak “Şam’a Özkök’le birlikte gideceğiz” dediğini belirten Özkök, “Her gazeteci için elbette büyük fırsat… Memnuniyetle kabul ettim” diye yazdı.

“Hükümetin geziyi engellediği ‘dedikodu’su”

Özkök, ‘sürpriz’ öncesinde, Perinçek’le arasında geçen Suriye ziyareti konulu diyaloğu da aktardı:

“Kapıda Perinçek’e ‘Rol çalıyorsun diye hükümetin bu geziyi engellediği dedikodusu var’ dedim.

“‘Yok öyle bir şey. Bir ara Esad’ın Şanghay toplantısına gitmesi söz konusu oldu. O nedenle biraz gecikti’ dedi.”

Aslında “rol çaldığı gerekçesiyle hükümetin bu geziyi engellediği” iddiasının kaynağı da bizzat kendisiydi, 6 Eylül’de Vatan Partisi’nin televizyonu Ulusal Kanal’da söylediği sözlerdi.

“Erdoğan hükümeti içindeki Amerikancı kanadın müdahalesi”

Perinçek, Şam’a giderek Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’la görüşeceğini ilk olarak 16 Ağustos’ta, “10-15 gün içinde gideceğiz” diyerek açıklamıştı. 24 Ağustos’ta ziyaret tarihini revize eden Perinçek, “Eylül’ün 15’inden sonra temasımız olacak” demişti.

Ziyaretin bir türlü gerçekleşmemesi üzerine, Perinçek’in 6 Eylül’de Ulusal Kanal’da söylediği “Erdoğan hükümetinin Amerikancı kanadından müdahale geldi. Suriye, ziyareti bu nedenle ertelemiş olabilir” sözleri Serbestiyet’te yayımlanmış, ardından da bu sözler kamuoyunun gündemine girmişti.

Programın kesitleri Ulusal Kanal’ın sitesinden kaldırılmıştı

Perinçek, ziyareti hükümet içindeki Amerikancıların engellediğini iddia ettiği programda “Vatan Partisi’nin Suriye ilişkilerine de Tayyip Erdoğan hükümetinin Amerikancı kanadından birtakım müdahaleler geldi. Suriye devletine diyorlar ki, ‘bizimle görüşmeden Doğu Perinçek’lerle görüşmeyin’” diye konuşmuştu.

Perinçek’in sözleri yayın sırasında ve ertesi sabah Ulusal Kanal’ın sosyal medya hesabından paylaşılmıştı. Ancak paylaşımlardaki linklere tıklandığında Ulusal Kanal’ın sitesindeki içeriklere ulaşılamamıştı.

Serbestiyet’in haberinden bir gün sonra Haber Global’den Burak Ersemiz’e konuşan Perinçek, ziyareti “Eylül ayı içinde, Ekim başında” yapacaklarını söylemişti.