Ana SayfaHaberlerSuriye, Perinçek ile Sancak’ın Şam ziyaretini iptal etti: “Erdoğan hükümeti içindeki Amerikancı...

Suriye, Perinçek ile Sancak’ın Şam ziyaretini iptal etti: “Erdoğan hükümeti içindeki Amerikancı kanadın müdahalesi”

Suriye yönetimi, Doğu Perinçek ve Ethem Sancak’ın Şam’a yapacaklarını duyurduğu ziyareti iptal etti. Ulusal Kanal yayınında görüşmenin Şam tarafından “ertelendiğini” belirten Perinçek, “Erdoğan hükümetinin Amerikancı kanadından müdahale geldi. Suriye’ye ‘Önce bizle görüşün sonra Perinçek’lerle görüşün’ dediler. Suriye de Türkiye’yle ilişki kurmak istediği için bu talep karşısında ertelemiş olabilir” diye konuştu. Konuşmanın yayın linkleri Ulusal Kanal’ın sosyal medya hesabından paylaşıldı fakat daha sonra Ulusal Kanal’ın sitesinden kaldırıldı.

Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun geçen ay yaptığı “Muhalif Suriyelilerle rejim arasında barış için destek oluruz” açıklaması sonrası, Suriye’nin davetiyle Vatan Partisi olarak bir heyet halinde Şam’a gidip rejimle görüşeceklerini açıklamıştı.

Perinçek, heyette, AK Parti’de disipline sevk edilmesi sonrası istifa ederek Vatan Partisi’ne katılan iş insanı Ethem Sancak’ın da olacağını duyurmuştu.

Perinçek ve Sancak’ın içinde olduğu Vatan Partisi heyetinin Şam’a gideceğini, ilk olarak Vatan Partisi Genel Sekreteri Özgür Bursalı, 16 Ağustos’taki bir Ulusal Kanal yayınında duyurmuştu. Bursalı, ayrıntıları ilerleyen günlerde açıklanacak ziyaretin 10-15 gün içinde yapılacağını söylemişti.

Ne var ki, ziyaret Şam rejimi tarafından iptal edildi. 2015’te Perinçek’le görüşen Beşar Esad’ın tutum değişikliğinin nedeninin, Şam rejimi ile Türkiye arasında istihbarat birimleri seviyesinde başlayan görüşmeler olduğu tahmin ediliyor.

Reuters: Hakan Fidan ve Ali Memlük görüşüyor

Reuters, geçen hafta, Türkiye ve Suriye kaynaklarına dayanarak, MİT Başkanı Hakan Fidan ve Suriye İstihbarat Şefi Ali Memlük’ün birden fazla kez görüştüğünü haberleştirmişti.

Haberde, Memlük ile geçen hafta da bir kere görüşen Fidan’ın, Ağustos sonunda Şam’a iki günlük bir ziyarette bulunduğu bilgisi yer almıştı.

Perinçek: “Vatan Partisi’nin Suriye ilişkilerine Erdoğan hükümetinin Amerikancı kanadından müdahaleler geldi”

Perinçek, 6 Eylül’de Vatan Partisi’nin televizyonu olan Ulusal Kanal’da katıldığı yayında ziyaretin bir süre ertelendiğini ve bunda “hükümet içindeki Amerikancı unsurların” rol oynamış olabileceğini söyledi.

Şam’ın erteleme gerekçesi olarak Esad’ın bazı yurtdışı ziyaretlerini gösterdiğini söyleyen Perinçek ayrıca, “hükümet içindeki Amerikancı kanat” tarafından Şam yönetimine “önce bizimle görüşün sonra Perinçek’lerle” dayatmasının yapıldığını öne sürdü.

Türkiye’yle ilişki kurmak isteyen Şam yönetiminin de bu talebi kabul etmiş olabileceğini söyleyen Perinçek, herhangi bir tarih vermediği ziyaret sırasında bunu Şam idaresine soracağını söyledi.

Perinçek şöyle konuştu:

“Suriye ziyaretimiz olacak, oradan tarih bekliyoruz. Suriye devletinden ‘Beşar Esad’ın bazı uluslararası gezileri olacak. O geziler sırasında gelmenizi doğru bulmuyoruz. Beşar Esad’la görüşmenizi istiyoruz’ dediler. Bu bakımdan onların talebi üzerine Suriye ziyaretimiz ertelendi.

“Ama bakın burada başka bir şey daha oldu. Aynı Türkiye-Rusya ilişkilerde olduğu gibi Vatan Partisi’nin Suriye ilişkilerine de Tayyip Erdoğan hükümetinin Amerikancı kanadından birtakım müdahaleler geldi.

“Suriye devletine diyorlar ki, ‘bizimle görüşmeden önce Doğu Perinçek’lerle görüşmeyin. Önce bizle görüşün ondan sonra Doğu Perinçek’lerle görüşün.’

“Abdullah Gül kalıntıları var”

“Yani Türkiye’nin menfaatini düşünen değil Vatan Partisi’yle rekabet içindeki Amerikancı güçler bunlar. Türkiye-Suriye ilişkilerini de denetim altına alacaklar. Yani engelleyecekler, bozacaklar, bozguncular. Tabii Suriye devleti de Türkiye devletiyle ilişki kurmak istediği için onlardan gelen bu talep karşısında ertelemiş olabilir. Kendilerine soracağız bunu. Bunu yeni öğrendim.

“Hem Türkiye-Rusya ilişkilerini sabote etmekte Atlantikçiler var. Abdullah Gül kalıntıları var, Babacan kalıntıları var, Davutoğlu kalıntıları var. Hem de Türkiye-Suriye ilişkilerini sabote etmekte aynı unsurlar var.”

Programın kesitleri Ulusal Kanal’ın sitesinden kaldırıldı

Perinçek’in sözleri yayın sırasında ve ertesi sabah Ulusal Kanal’ın sosyal medya hesabından paylaşılmıştı.

Ancak paylaşımlardaki linklere tıklandığında Ulusal Kanal’ın sitesindeki içeriklere ulaşılamadığı görülüyor.

https://www.ulusal.com.tr/video/12072153/dogu-perincek-vatan-partisinin-suriye-iliskilerine-hukumetin-amerikanci-kanadindan-engelleme-geldi?preview=1bdda83af71ef55dab6df65d6aaa90c0

https://www.ulusal.com.tr/video/12072968/ak-partinin-amerikanci-kanadi-suriye-ve-vatan-partisi-gorusmesini-engellemeye-calisiyor?preview=740949ca046cba5536089f65f55a8584

- Advertisment -