Ana SayfaÖZEL HABERYalım Eralp’le Dünya Dönüyor | Erdoğan-Biden görüşmesi, Osman Kavala meselesi, Rusya-Türkiye sürtüşmesi

Yalım Eralp’le Dünya Dönüyor | Erdoğan-Biden görüşmesi, Osman Kavala meselesi, Rusya-Türkiye sürtüşmesi

“Türkiye artık F-35 alamayacağını anlamış vaziyette. Mevcut filosundaki F-16’ları güçlendirmek istiyor”, “Her halükârda Sayın Erdoğan’ın Glasgow’da Türkiye’yi temsil etmesi iyi olurdu”, “Gönül isterdi ki Osman Kavala’yı kendi hukuk yollarımızdan serbest bırakabilseydik”, “Suriye’de Rusya ile de bir yol ayrımına gidilebilir endişesi var bende.”

Programın tamamını Serbest TV’de izlemek için:

Bu hafta iki önemli konu var. Bir tanesi Biden ile yapılan Roma’daki görüşme. Bu görüşmenin ne netice vereceğini zaman gösterecek. Ama ortaya şu çıkıyor: Türkiye artık F-35 alamayacağını anlamış vaziyette. Mevcut filosundaki F-16’ları güçlendirmek istiyor. Kongre bunun önünde büyük bir engel. Zannediyorum ki, Türkiye’yi tamamen kaybetmemek için F-16’ların renovasyonu daha kolay geçecek Kongre’den. Yeni F-16’ların satılması daha zor ama mevcudun ‘upgrade’ edilmesi daha kolay gibi gözüküyor. Biden’ın Kongre üzerinde ne derece etkili olacağı şüpheli. Zira Biden’ın Kongre’de çok büyük sıkıntıları var, kendi partisinin içerisinde ilerici grupla sıkıntıları var. Daha bütçelerini doğru düzgün geçiremediler bile.

Sayın Erdoğan’ın Glasgow’a gitmemesi yazık oldu bence. Protokol gereği anlaşılan Erdoğan’ın kendi zırhlı aracının gönderilmesine izin verilmedi. Bir istisna tanınmış ABD Başkanı’na. Bu, zannediyorum ki ABD’deki usul ve yasalar dolayısıyla gerçekleşti. Her halükârda Sayın Erdoğan’ın orada Türkiye’yi temsil etmesi iyi olurdu.

İkinci konu, Osman Kavala meselesi. Geçenlerde cumhurbaşkanı “gereğini yaparız” diyerek Kavala’nın tahliyesine göz kırptı. Çünkü Türkiye eğer Kavala’yı tahliye etmezse, AİHM kararını yerine getirmemiş olacak. Bu, Bakanlar Kurulu’nda ele alınır. Bakanlar Kurulu, AİHM’ye sorar, ‘Türkiye senin kararını yerine getirdi mi?’ diye. ‘Getirmedi’ cevabını aldıktan sonra Türkiye’ye yaptırım süreci başlayacak. Üyeliğin askıya alınması, üyelikten çıkartma gibi çok zecrî, düşünülmemesi gereken önlemler masaya gelecek.

Osman Kavala serbest bırakılırsa Türkiye bakımından rahatlatıcı olacak tabii ama başka bir sıkıntı ortaya çıkacak: Türkiye ancak müeyyide tehdidi ile yola getirilebiliyor izlenimi… Öyle ki, bu izlenimden öte bir durum olacak. Dolayısıyla gönül isterdi ki Anayasamızın 90. maddesindeki AİHM kararları ve uluslararası sözleşmeler Türk kanunlarının önündedir ibaresini kendiliğimizden yerine getirebilseydik. Yazık oldu derim. Serbest bırakılmasına, tahliye edilmesine çok sevinecektir herkes ama öbür taraftan da Türkiye’nin ancak yaptırım tehdidi ile yola getirildiği, karar uyguladığı izlenimi bütün dünyada yayılacaktır. Tatsız gelişmeler, tatsız durumlar.

(Son olarak) zannediyorum ki zaman içerisinde Suriye’de Rusya ile de bir yol ayrımına gidilebilir endişesi var bende. Çünkü Ruslar bizim orada bulunmamızı istemiyorlar. Bunu açıkça söylemeyerek fiiliyatla zorlamaya çalışıyorlar.

İyi günler… İnşallah iyi olur…

- Advertisment -