Ana SayfaHaberlerYazar Mıgırdiç Margosyan hayatını kaybetti

Yazar Mıgırdiç Margosyan hayatını kaybetti

Margosyan’ın ölüm haberini Adalar Belediye Başkanı Erdem Gül, Twitter’dan duyurdu.

Gül paylaşımında, ”Diyarbakır Ermenilerinden. Bu toprakların zenginliğini edebiyatımızın en güzel diliyle anlatan. ‘Söyle Margos Nerelisen’ adlı şahane kitabın yazarı. Büyükadalı. Mıgırdiç Margosyan’ı kaybettik. Çok üzgünüz” ifadelerini kullandı.

Mıgırdiç Margosyan kimdir?

Diyarbakır’ın Hançepek Mahallesi’nde (Gâvur Mahallesi) 1938 yılında doğan Margosyan, ortaokuldan sonra öğrenimine İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümünde devam etti.

1966-72 yılları arasında Üsküdar Selamsiz’daki Surp Haç Tibrevank Lisesi’nde felsefe, psikoloji, Ermeni dili ve edebiyatı öğretmenliği ve okul müdürlüğü yaptı.

Daha sonra öğretmenliği bırakarak ticarete atıldı. Edebi çalışmalarını aralıksız sürdürdü. Marmara Gazetesi’nde yayımlanan Ermenice öykülerinin bir kısmı Mer Ayt Goğmeri (Bizim Oralar) adıyla kitap haline getirildi.

1988 yılında Ermenice yazan yazarlara verilen Eliz Kavukçuyan Vakfı Edebiyat Ödülünü aldı. Gavur Mahallesi, Avesta yayınları tarafından Kürtçe olarak yayımlandı. Ermeni yazınında taşra edebiyatının son temsilcisi olarak bilinmektedir. Aras yayıncılığın yöneticilerinden biriydi. Yazıları Agos, Marmara ve Yeniyüzyıl gazetelerinde yayımlandı.

Gâvur Mahallesi’nin belgeselini çekmişti

Diyarbakır’ın Hançepek Mahallesi’nde (Gâvur Mahallesi) doğan Margosyan bu mahallenin dünü ve bugünü üzerine bir belgesel çekmişti.

https://www.youtube.com/watch?v=SJ2bTcOWH1M

- Advertisment -