“200 dolara Kazakistan’ı karıştırmaya geldiğini itiraf eden yabancı terörist,” tanınmış Uygur müzisyen Vikram Ruzahunov çıktı

Kazakistan devlet televizyonunda ülkesinde işsiz olduğu için 200 dolar karşılığında Kazakistan’ı karıştırmaya geldiği itirafı yayımlanan kişinin, Uygur kökenli Kırgızistanlı caz müzisyeni Vikram Ruzahunov olduğu anlaşıldı. Tanınmış sanatçının yakınları, 2 Ocak’ta Kazakistan’a konser için giden Ruzahunov’un işkence altında zorla ifadesinin alındığını açıkladı. Kazakistan’a olayları bastırmak için “askeri destek” veren Kırgızistan’ın Dışişleri Bakanlığı olayı takip ettiğini duyurdu.

Kazakistan devlet televizyonunda, Almatı’daki protestolar sırasından gözaltına alınan Kırgızistanlı bir kişinin “200 dolar (90 bin tenge) karşılığı protestolara katılmaya geldiğini” itiraf ettiği görüntüler yayımlandı. Kırgızistan’dan Kazakistan’a gitmesi için uçak ile kalacak yer parasının ödendiğini ve Özbekistan ile Tacikistan’dan da kendisi gibi parayla gönderilen eylemciler bulunduğunu açıklayan şahıs, teklifi “Kırgızistan’da işsiz olduğum için kabul ettim” diyor.

Kırgızistan medyası, görüntülerdeki kişinin Kırgızistanlı tanınmış caz müzisyeni Vikram Ruzahunov olduğunu açıkladı. Uygur kökenli Kırgızistan vatandaşı Ruzahunov’un yüzünde darp izleri ve yaralar dikkat çekiyor.

Tanınmış müzisyenin yakınları, Kırgızistan medyasına konserler için sık sık Almatı’ya giden Ruzahunov’un nerede tutulduğunu bilmediklerini ve işkenceyle gerçekdışı itiraflarda bulunmaya zorlandığını açıkladı.


Vikram Ruzahunov

Kırgızistan medyasında çıkan haberlere göre, Kırgızistan Dışişleri Bakanlığı Ruzahunov’un yılbaşı arifesinde konser için Almatı’ya davet edildiğini, 16 Aralık 2021’de biletini satın alıp 2 Ocak’ta Almatı şehrine uçtuğunu açıkladı.

Bakanlık, Kazakistan’da akrabaları bulunmayan müzisyenin, Kazakistan’da ve diğer Bağımsız Devletler Topluluğu üyesi ülkelerde müzik festivallerine katıldığını duyurdu.

Ruzahunov’un kardeşi, Ruzahunov’un 2 Ocak’ta Kırgızistan Manas Havalimanı’ndan hareket etmeden önce annesiyle fotoğrafını sosyal medya hesabından paylaşmış.

Sosyal medyada, Ruzahunov’un geçen sene bir konserde “Diriliş Ertuğrul” dizisinin jenerik müziğini çaldığı bir performansı paylaşıldı.