Pakistan’daki polis eğitim merkezine saldırı: 61 ölü

 

Pakistan'ın güneybatısındaki Belucistan eyaletinde, silahlı saldırganların bir polis eğitim merkezine sızması sonucu yaşanan olayda 61 kişi hayatını kaybetti, 100'den fazla kişi de yaralandı.

Emniyet kaynaklarından yapılan açıklamada, 6 kişi olduğu tahmin edilen silahlı saldırganların Kuetta kenti kırsalındaki polis eğitim merkezine düzenledikleri saldırıda bir polisin olay yerinde, diğerinin ise kaldırıldığı hastanede yaşamını yitirdiği ifade edildi.

Açıklamada, saldırganların aralıklarla polisle çatışmayı sürdürdüğü ve en az 3 teröristin öldürüldüğü bilgisi verildi.

Eğitim merkezindeki tüm öğrencilerin özel harekat komandolarınca tahliye edildiği duyurulan açıklamada, güvenlik güçlerinin operasyonu sonlandırarak tarama çalışmalarına başladığı kaydedildi.

Yerel medyanın görgü tanıklarına dayandırdığı haberlere göre, sıcak saatlerin yaşandığı alanda en az 3 patlama sesi duyuldu. Teröristlerin, saldırıyı kalaşnikof silahlarla gerçekleştirdiği öne sürüldü.

Üst düzey emniyet yetkilileri ise yaptıkları açıklamalarda, teröristlerin polis eğitim merkezine 5 noktadan ateş açtığı bilgisini paylaştı. Yetkililer, 2 teröristin ön kapıdaki güvenlik görevlisini vurduktan sonra içeri sızdığını, diğerlerinin ise eğitim merkezinin arka duvarından tırmandıklarını aktardı.

Yurtta, eğitimleri devam eden yaklaşık 200 polis adayının kaldığı ifade edilmişti. Eğitim merkezinde bulunan toplam öğrenci sayısının ise 600 olduğu belirtildi.
Belucistan eyaletinde 10 yıldan fazla bir süredir ayrılıkçı militanlar, güvenlik güçlerine yönelik terör saldırıları düzenliyor.

Kaynak: AA

Önceki İçerikMusul’dan 4 bine yakın göç
Sonraki İçerikTrump’ın doğal müttefikleri