Hayır, emekli büyükelçi Yalım Eralp Adalar konusunda Yunanistan’ı tutmadı

Emekli büyükelçi Yalım Eralp’in Serbest TV yayınındaki “Lozan, üç milin dışındaki adaları beğenelim ya da beğenmeyelim Yunanistan’a vermiştir” ifadeleri iktidara yakın medyada “CHP’li Eralp Adalar’ı Yunanistan’a verdi” başlıkları ile haber oldu. Konu hakkında fikri sorular Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Büyükelçi müsveddesi, terbiyesiz” ifadelerini kullandı. Eralp eleştirilere cevap verdi: “Ben tabii ki Türkiye’yi tutuyorum, tabii ki anlaşmaları tutuyorum."

“Büyükelçi müsveddesi, terbiyesiz. Bu adamlar büyükelçilik yaparsa bu ülkenin hali ne olur.”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bu sözlerinin hedefinde emekli büyükelçi ve Serbest TV yorumcusu Yalım Eralp vardı.   

Erdoğan’ı böylesine hiddetlendiren şey, Eralp’in 7 Haziran 2022’de Serbest TV ve Serbestiyet’te yayımlanan haftalık değerlendirme programı “Yalım Eralp ile Bugünler” programındaki Ege adaları ile ilgili sözleriydi.

Eralp o programda şunları söylemişti:

“Çok iddialar var o adaların egemenliğinin şartlı verildiği ile ilgili. Öyle bir şey yok. Üç milin dışındaki adalar Yunanistan’ın. Ve Türkiye bunu yıllarca kabul etti. Şimdi bunu tehlikeye sokmak, diplomaside Türkiye’yi mütecaviz bir devlet durumuna düşürür.

“Diyoruz ki, ‘Lozan’da şu adayı saymadılar, bu adayı saymadılar.’ Eğer yanlış hatırlamıyorsam Akdeniz’de 2400 küsur ada ve adacık var. Bir anlaşmanın bütün bu adaların listesini sayması söz konusu değil. Hiçbir yerde görülmemiştir.

“Diplomaside dil çok önemli. Sizin imajınızı bozduğu gibi, hukuken de sizi yanlış yere oturtabilir. Milliyetçilik güzeldir ama akılcı olması ve belgelere dayanması lazımdır. Kuru sıkı atarak ‘adalarımızı işgal ediyorlar’ demek yetmiyor. Çünkü işgal ediyorlar derseniz, ‘Git işgali durdur’ derler. Lozan, üç milin dışındaki adaları beğenelim ya da beğenmeyelim Yunanistan’a vermiştir.”

Eralp’in bu açıklamaları bazı Yunanistan haber kaynaklarınca, “Eski Türk büyükelçinin Ege adaları ile ilgili açıklamaları” başlığıyla Yunan kamuoyuna duyuruldu.  

Yunanistan’da bu haberlerin çıkmasıyla eş zamanlı olarak Türkiye’de de iktidara yakın medya harekete geçti ve Eralp’in sözlerini çarptırarak okuyucularına servis etti. İktidara yakın basın organlarının bunu yapmasının önemli bir sebebi vardı: Yalım Eralp 25 Eylül 2021’de CHP’ye üye olmuş ve rozetini CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu takmıştı.

https://www.takvim.com.tr/haberleri/yalim-eralp

https://beyazgazete.com/haber/2022/6/10/chp-li-emekli-buyukelci-yalim-eralp-tan-skandal-sozler-adalar-yunanistan-indir-6535001.html

https://seslimakale.com.tr/haberdetay/eski-buyukelci-yalim-eralp-yunanistani-savundu-eralp-gectigimiz-yil-chpye-uye-olmustu-24665

https://www.takvim.com.tr/guncel/2022/06/10/chpli-emekli-buyukelci-yalim-eralptan-skandal-sozler-adalar-yunanistanindir

https://www.ensonhaber.com/gundem/chpli-emekli-buyukelci-yalim-eralp-yunanistani-savundu

https://www.yenisafak.com/gundem/chpli-emekli-buyukelci-yalim-eralpden-skandal-cikis-adalar-yunanistanindir-3833989

İktidara yakın medya, ‘CHP’li’ Yalım Eralp’in Yunanistan’ın tarafını tuttuğunu iddia ediyordu. Ama bu manipülatif bir yanlıştı.

Yalım Eralp, hakkında çıkan haberlerin ardından Serbest TV’de bir video daha yayımladı, sözlerine açıklık getirip hakkındaki suçlamalara cevap verdi:

“Bazı gazeteler benim Ege adalarıyla ilgili bir beyanımı, ‘Eski büyükelçi Yunanlıları tutuyor’ diye yazmış. Bu tamamen yanlış. Ben tabii ki Türkiye’yi tutuyorum, tabii ki anlaşmaları tutuyorum”

Ama Eralp’in bu açıklaması da yeterli olmadı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, 12 Haziran Pazar günü gençlerin sorularını yanıtladığı programda Türkiye’ye 38 yıl hizmet vermiş, 82 yaşındaki emekli bir büyükelçi olan Yalım Eralp hakkında haberimizin girişinde yer verdiğimiz o ifadeleri kullanmaktan sırf CHP üyesi olduğu için geri durmadı.

Yalım Eralp ise son bir yazı daha yazarak tartışmalarla ilgili söyleyeceklerini ‘Adalar meselesi: Bir daha, tane tane anlatıyorum’ başlığıyla yayımladı:

“Meseleleri bağırmakla halledemeyiz. Ciddiye alınmamız için kararlılıkla hukuki yollara başvurmalıyız. Biz bağırdıkça tehdit ediliyoruz kampanyası yaparlar. ‘Revizyonist’ ülke görüntüsü vermemeliyiz. Haklı iken haksız görünürüz. Bilmem anlatabildim mi? Konuları canlı tutmanın ve zaman içinde netice almanın yolu budur diye düşünürüm.”