Ana SayfaHaberlerGündemKanser hastası Yusuf Kerim’in annesinin mahkûmiyet nedenleri; Bank Asya’da hesap, kapatılan yurtta...

Kanser hastası Yusuf Kerim’in annesinin mahkûmiyet nedenleri; Bank Asya’da hesap, kapatılan yurtta çalışmak, Bylock kullanıcılığı…

6 yaşındaki kanser hastası Yusuf Kerim Sayın’ın annesi Gülten Sayın, hakkında “FETÖ üyeliği”nden verilen cezanın Yargıtay’da onanması üzerine geçen ay cezaevine girdi. Gülten Sayın’ın ceza gerekçesi olarak Bank Asya’da hesabının bulunması, 15 Temmuz darbe girişimi sonrası kapatılan bir yurtta 2015 yılına kadar çalışması ve Bylock kullanıcısı olması gösterildi. Serbestiyet’e konuşan eşi Süleyman Sayın: “Mevcut durumda cezalandırılan, eşim değil hiçbir suçu olmayan çocuğum Yusuf Kerim’dir.”

Bir kanser türü olan Ewing Sarkomu hastalığına yakalanan 6 yaşındaki Yusuf Kerim Sayın’ın annesi Gülten Sayın, “FETÖ üyeliği” suçlamasıyla aldığı 6 yıl 3 ay hapis cezasının Yargıtay tarafından onanması sonucu geçen ay cezaevine girmişti.

İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi’nde (Çapa) tedavi gören Yusuf Kerim Sayın için doktorlar aileye yaşama şansının düşük olduğunu söyledi.

Siyasetçilerin de aralarında bulunduğu birçok kişi sosyal medyada, Gülten Sayın’ın bu zorlu süreçte oğlu Yusuf Kerim Sayın’ın yanında olması gerektiğini belirten çağrılar yaptı.

Saadet Partisi lideri Temel Karamollaoğlu, dün (10 Ocak) hastaneye giderek Yusuf Kenan Sayın’ın babası Süleyman Sayın’la görüştü.

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin geçen haftaki TBMM grup toplantısında konuyu gündeme getirdi.

Gelecek Partisi lideri Ahmet Davutoğlu da sosyal medya hesabından “Adalet Bakanlığı kamuoyundan yükselen vicdani çağrılara kulak vermeli” mesajını paylaştı. 

HDP milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, sosyal medya hesabında ve katıldığı yayınlarda konuyu sıklıkla gündeme getiriyor.

Siyasetçiler dışında tanınmış isimler de Yusuf Kenan Sayın’ın mağduriyetini vurgulayan açıklamalar yapıyor.

Gülten Sayın yalnızca bir günlüğüne özel bir izinle oğlunun yanına götürüldü ve hastanede beraber zaman geçirmesine izin verildi.

Gülten Sayın neyle suçlanıyor?

Yusuf Kenan Sayın’ın annesi Gülten Sayın, 2017’de ‘FETÖ’ soruşturması kapsamında gözaltına alınmış ve yargılanmaya başlamıştı.

Gülten Sayın, “FETÖ üyeliği”nden 6 yıl 3 ay hapis cezası aldı.

Mahkeme kararında, “FETÖ üyeliği”ne delil olarak; Bank Asya’da hesabı bulunması, 2015’te evlenmesinin ardından düğünde takılan takı ve paraları Bank Asya’daki hesabına yatırması, 2015’e kadar 15 Temmuz 2016’daki darbe girişimi sonrası kapatılan bir yurtta yönetici olarak çalışması ve Bylock kullanması gösterildi.

Gülten Sayın Bylock kullandığını reddetti, ancak hem birinci derece mahkeme hem de Yargıtay onayında Bylock da ceza gerekçeleri arasında sayıldı.

Yusuf Kenan Sayın’ın babası Süleyman Sayın, eşi Gülten Sayın’ın 2015’in başlarında yönetici olarak çalıştığı yurttaki işinden ayrıldığını ve 15 Temmuz darbe girişimi yaşandığında 1,5 yıla yakın süredir herhangi bir yerde çalışmadığını söyledi.

“Kendi çocukları bu durumda olsa diye düşünerek hareket etmelerini diliyorum”

Süleyman Sayın, Serbestiyet’e, eşinin 2015’te yasal olarak faaliyet yürüten bir bankaya para yatırması ve yine 2015’te yasal olarak faaliyet yürüten bir yurtta maaşlı çalışan olarak bulunması nedeniyle ceza aldığını belirterek “geçmişte suç olmayan şeyler bugün suç sayıldı” diye konuştu.

Çocuğunun durumu için bir formül üretilmesini isteyen Süleyman Sayın şöyle seslendi:

“Kimsenin çocuğunun başına böyle bir şey gelmesin. Yetkililerin kendi çocukları bu durumda olsa diye düşünüp, ona göre hareket etmelerini diliyorum. Mevcut durumda cezalandırılan kişi, mahkûmiyet alan eşim Gülten Sayın değil hiçbir suçu olmayan çocuğum Yusuf Kerim’dir.”

- Advertisment -