Ana SayfaHaberlerGündemKULİS | İYİ Parti içinde iki ekip olağanüstü kongreyi iptal ettirmek için...

KULİS | İYİ Parti içinde iki ekip olağanüstü kongreyi iptal ettirmek için çalışıyor

İYİ Parti’de genel başkanlığa aday olan Koray Aydın’ın, partide genel başkanlık seçiminin yapılacağı 27 Nisan tarihli olağanüstü kongreyi iptal ettirmeye dönük girişimler olduğunu duyurmasından sonra bu girişimleri yürüten iki ekip olduğu ortaya çıktı. Birinci ekip; genel başkan yardımcıları Taner Demirer, Ünzile Yüksel ve Burak Akburak’tan oluşuyor. İkinci ekibi de MHP lideri Bahçeli’nin eski özel kalem müdürü, İYİ Parti Aydın milletvekili Ömer Karakaş yönetiyor. Ekiplerin kongreyi iptal etmesi için Akşener’le görüşmeleri bugün başlıyor.

İYİ Parti’nin 27 Nisan’da yapacağı genel başkan seçimli olağanüstü kongresini iptal ettirme girişimlerinin hem parti içinden hem de parti dışından kaynaklandığını duyuran ve Akşener’e açık çağrı yapan ilk isim, İYİ Parti TBMM Grup Başkanı Koray Aydın olmuştu.

Aydın’ın İYİ Parti kongresine müdahaleci olduğu mesajını verip işaret ettiği isim, MHP lideri Devlet Bahçeli’ydi.

Koray Aydın, Bahçeli’nin Akşener için söylediği “partisinin başında kalmalı” sözlerini,  İYİ Parti’yi hukuksuzluğa ve itibarsızlığa sürükleme çabası olarak görürken, parti içinde de Akşener’in kongreyi iptal ettirmesi için çalışanlar olduğu ortaya çıktı.

“Akşener, İYİ Parti’yle özdeştir”

İyi Parti kulislerine yansıyan ilk bilgilere göre partide, Akşener’e 27 Nisan’daki kongreyi iptal ettirmeye çalışan iki ekip var.

Birinci ekibin yönetimini iki genel başkan yardımcısı Taner Demirer ve Ünzile Yüksel ile, Akşener’in olağanüstü kongre kararı almasından hemen sonra yerel yönetimler başkanlığını bırakan Burak Akburak üstlenmiş durumda.

Bu ekip, İYİ Parti il başkanlarıyla tek tek temas kurarak, il başkanlarının birlikte Akşener’e gitmesini ve kongreyi iptal etmesi için Akşener’e “İyi Pati lider endeksli bir partidir. Akşener, İYİ Parti’yle özdeştir. Demirel’siz DYP ve Özal’sız ANAP’ın akıbeti ile Akşener’siz İyi Parti’nin akıbeti de ne yazık ki aynı olacaktır” baskısında bulunmalarını istedi.

İl başkanlarından bir grubun bugün Akşener’i ziyaret etmesi bekleniyor.

Bahçeli’nin eski özel kalem müdürü

İYİ Parti’de milletvekillerinin Akşener üzerinde baskı kurması, onu partinin başında kalmaya ikna etmesi için, Aydın Milletvekili Ömer Karakaş da çalışıyor. İYİ Parti’de, Ömer Karakaş’ın Bahçeli’nin eski özel kalem müdürü olduğu hatırlatılarak yapılan konuşmalarda, “Bahçeli’nin İYİ Parti’deki gelişmeler üzerine harekete geçip Akşener’e partinin başında kalması çağrısını yapması çok hızlı oldu, planlı oldu. Çünkü partide Bahçeli’nin ruhu, eli, kolu dolaşıyor” değerlendirmeleri öne çıkıyor.

“Akşener, kongre iptal girişimleri olacağını biliyordu”

Peki Akşener, 27 Nisan’daki olağanüstü kongreyi iptal eder mi? Parti kulislerinde, Akşener’in olağanüstü kongre kararını kendisinin aldığına dikkat çekilirken, dolayısıyla bu kararı iptal yetkisinin de olduğuna vurgu yapılıyor:

“Akşener, kongre iptal girişimlerinin olacağını biliyordu. Bu yüzden olağanüstü kongre kararını zaten kendi kararı gibi duyurdu. İstifa etmedi. Giderken, dönebilirim mesajı da verdi. Şimdi isterse, ‘Partim ve örgütüm istedi’ deyip, yeniden partinin başına dönebilir. Olağanüstü kongreyi iptal eder ve parti olağan kongre süreci takvimine girer. Takvime göre de il kongreleri 2025 Şubat’ında, kongre de Mart’ta olur. O vakte kadar da Akşener, kendisine muhalif kim varsa partiden tasfiye eder. Bu yüzden Akşener’e ‘hem kendi itibarınızı hem de parti itibarını zedelemeyin, olağanüstü kongreyi iptal etmeyin’ çağrıları yapılıyor. Sonuç ne olacak bilmiyoruz ama parti karışık.”

- Advertisment -