Ana SayfaÖZEL HABER“Melek oğlunu aldı, susacak sanmayın: Hukuksuzluk sürdükçe ben de susmayacağım”

“Melek oğlunu aldı, susacak sanmayın: Hukuksuzluk sürdükçe ben de susmayacağım”

Darbeye teşebbüsten tutuklanan ve altı yıldır cezaevinde olan askeri okul öğrencisi oğluna Yargıtay’dan çıkan tahliye kararıyla kavuşan anne Melek Çetinkaya ‘buruk mutluluk’ yaşıyor. Oğluna kavuştuğuna inanmakta halen güçlük çektiğini anlatan Çetinkaya şimdi tüm askeri okul öğrencilerinin tahliye edilmesi için daha geniş çaplı eylemlere hazırlanıyor. Anne Çetinkaya Serbestiyet’e konuştu: “Adalet yerini bulmadı. Hapiste halen yüzlerce çocuk var. Ankara’ya döndüğümde yeniden eylemlere başlayacağım. Hukuksuzluk sürdükçe ben de susmayacağım."

AKP önünde eylem yaptı, Ankara’dan Silivri’ye adalet yürüyüşü başlattı, oğlu Furkan gibi tüm askeri okul öğrencilerinin serbest bırakılması için sosyal medya hesaplarından yürütülen kampanyaların öncü ismi oldu, gözaltına alındı, tutuklandı ama sonunda başardı.

Melek Çetinkaya, altı yıldır sürdürdüğü mücadelenin ardından darbeye teşebbüsten Silivri’de tutuklu harp okulu öğrencisi oğlu Furkan Çetinkaya’ya nihayet kavuştu. Yargıtay’ın 15 Temmuz darbe girişimiyle ilgili yargılamalarda Sultanbeyli dosyası kapsamında verilen müebbet hapis cezasını 67 askeri okul öğrencisi için bozmasıyla Furkan Çetinkaya’nın da aralarında bulunduğu çok sayıda öğrencinin tahliyesi başladı.

Yıllar sonra birlikte içilen çay

Yargıtay’dan beklenen karar öncesi Silivri’ye giden anne Çetinkaya gece geç saatlerde oğluna kavuştuktan sonra neler hissettiğini ve bundan sonra neler yapacağını Serbestiyet’e anlattı:

“Tahliye beklerken panikteydim. Diğer aileler de böyleydi. Bize o kadar çok zulüm yaşattılar ki; iyi bir şeyler olma ihtimaline bile endişeyle yaklaşır haldeydik. Şimdi Ankara’daki evime gittiğimde kapının önünde polis bulur muyum diye kendime sormadan edemiyorum. Gereksiz yere, haksız yere, iftirayla, karalamayla oğlumun, benim hayatımdan altı yılı çaldılar. Düşünebiliyor musunuz; 6 yıldır içerdeydi oğlum. Gece İstanbul’a geldik. Tereyağında bir yumurta pişirip yedik, yıllar sonra birlikte çay içtik. Mutluyum ama buruk bir mutluluk bu. Hüzünlüyüm. Hatta kendimi kötü bile hissediyorum. Daha içerde onlarca er, askeri öğrenci var. Hepsi de darbeye teşebbüsten suçlanıyor haksız yere. Kimse Melek oğlunu aldı, sustu sanmasın. Ankara’ya oğlumla gideceğim ve diğer öğrencilerin de serbest kalması için yeni eylemlere başlayacağım.”

Anne Çetinkaya Türkiye’de adalet olmadığı ve herkesin tüm hak arama eylemlerine destek vermesi gerektiğine ilişkin düşüncesini koruyor. “Türkiye’de adalet yerini bulsaydı, oğlum hapiste altı yılı bırakın, altı gün bile yatmazdı” diyen Çetinkaya, “Bu çocukları darbeyle suçlayanlardan hesap sormaktan vazgeçmeyeceğiz. Kimse vazgeçmemeli” çağrısında bulunuyor.

Böylesi bir mücadelenin ardından oğluna kavuşmanın garip yanlarının da olduğunu söyleyen anne Çetinkaya, bunu anlatmak için “Ara ara yanına oturuyorum. Birlikteyiz, gerçek mi diye soruyorum kendime. Ona dokunuyorum, kucaklıyorum. Kimsenin bir anneye böyle garip duyguları yaşatmaya hakkı yok” ifadelerini kullanıyor.

Çetinkaya’nın oğlu Furkan Çetinkaya da, altı yıldan sonra yaşadığı duygularını “Koğuşta arkadaşlarımı bıraktım çıktım. Aklım orda. Şimdi onlardan başka bir şey düşünemiyorum” sözleriyle özetliyor.

355 öğrenci müebbet almıştı

15 Temmuz darbe girişimi gecesi yaşananlarla ilgili askeri okul öğrencileri “darbeye teşebbüsle” suçlanmış, yargılamalar sonrası 355 öğrenciye müebbet hapis cezası verilmişti. Müebbet hapis cezası alan öğrencilerin 259’u hava harp okulu, 26’sı kara astsubay meslek yüksekokulu, 70’i de kara harp okulundandı. Öğrencilerin avukatları, Yargıtay’ın bozma kararıyla birlikte tutuklu 355 öğrenciden 86’sı için tahliye kararı verildiği bilgisini paylaşıyor. Avukatların beklentilerine göre önümüzdeki süreçte Yargıtay’dan yeni bozma kararlarının çıkma ihtimali yüksek.

Çocuklarının suçsuz olduğunu düşünen ailelerse polis engellemesine rağmen yargı kararına karşı eylemlerinden hiç vazgeçmedi. Anne Melek Çetinkaya, Ankara’da AKP il binası ve İnsan Hakları Anıtı önünde yaptığı eylemlerle öne çıktı. Çetinkaya bu eylemlerde “Darbenin siyasi ayağı araştırılmalı. FETÖ’nün siyasi ayağını onlar bilmiyor da çocuklarımız mı biliyor?” çıkışlarıyla gündem oldu.

Melek Çetinkaya, Akit TV’de 12 Temmuz 2020’de katıldığı programda “Hiçbir askeri öğrenci ya da er daha önce darbeden yargılanmadı. Hulusi Akar önceki darbede üsteğmendi, Binali Yıldırım asteğmendi. Hani darbeye katılan vatan haini oluyordu? Neden Hulusi Akar bakan oldu, Binali Yıldırım başbakan oldu” ifadelerini kullanınca program sonrası gözaltına alındı. “Basın yoluyla suç ve suçluyu övmek, terör örgütü propagandası yapmak” suçundan tutuklanarak cezaevine gönderilen Çetinkaya, iki aylık tutukluluktan sonra serbest bırakıldı.

- Advertisment -