Ana SayfaRÖPORTAJRÖPORTAJ | Filistin için Bin Genç: “Gazze için suya sabuna dokunmak istedik....

RÖPORTAJ | Filistin için Bin Genç: “Gazze için suya sabuna dokunmak istedik. MÜSİAD’ın İsrail ile ticareti var ve sürüyor”

İsrail ile ticaret yapan şirketlere karşı yaptıkları eylemlerle konuşulan Filistin İçin Bin Genç Hareketi’nden Ahmet Furkan Polatkan ve Bahar Ari, amaçlarını ve yapacaklarını Serbestiyet’e anlattı: “Filistin konusu kimsenin tekelinde değil. Suya sabuna dokunmak istedik. Bizim laik sermaye, Müslüman sermaye gibi bir ayrımımız yok. Kim İsrail ile ticareti sürdürüyorsa onunla kavga ediyoruz. İlk başladığımızda MÜSİAD'ın içinden, orada çalışan kişiler 'Burada kirli bir şeyler dönüyor' diyorlardı bize. MÜSİAD'ın kesinlikle İsrail ile ticareti var ve sürüyor. İçeride 'Biz Müslümanız, dua ederiz, yardım yollarız' derken dışarıda da 'Biz Filistin ile ticaret yapıyoruz' diyorlar.”

Röportajın tamamını izlemek için:

“TÜSİAD ve MÜSİAD gibi kurumlar eskiden kendi aralarında kavga eden gruplarken şimdi savaşlardan beslenen ve güç ilişkisi içine giren kurumlara dönüştü. “

“İsrail’de bir soykırım ekonomisi var. Bizim İsrail’i durdurmamızın tek yolu oraya giden sevkiyatların kesilmesi. Türkiye’den İsrail’e hala tonlarca çelik gidiyor, çimento gidiyor ve Türkiye sermayesi ticareti durdurmaya hiç yanaşmıyor ve hatta üzerine artırıyor.”

“Temelde Zorlu ile, MÜSİAD ile, TÜSİAD ile kavga ederek en azından İsrail’e sevkiyatları durdurarak İsrail’i durdurmak istiyoruz.”

“Bizim laik sermaye, Müslüman sermaye gibi bir ayrımımız yok. Kim İsrail ile ticareti sürdürüyorsa onunla kavga ediyoruz.”

“Biz daha bu çalışmalara ilk başladığımızda MÜSİAD’ın içinden, orada çalışan kişiler ‘burada kirli bir şeyler dönüyor’ diyorlardı bize. Daha sonra MÜSİAD Yönetim Kurulu’ndan birisi bize biz daha hiçbir şey yapmadan “Allah belanızı versin, yalan söylüyorsunuz, iftira atıyorsunuz” diye mesajlar attı. Biz emin olduk bir şeyler olduğuna.”

“MÜSİAD’ın kesinlikle İsrail ile ticareti var ve sürüyor. İçeride ‘Biz Müslümanız, dua ederiz, yardım yollarız’ derken dışarıda da ‘Biz Filistin ile ticaret yapıyoruz’ diyorlar. Filistin tamamen kapalı durumda, siz hangi Filistinli sermaye grubu ile ticaret yapıyorsunuz? Samimilerse açıklasınlar bunu ama açıklayamıyorlar. Onlarınki sadece Müslümanlık oynama çünkü onlar dini fikirlerini paraya değişmişler.”

- Advertisment -