Ana SayfaÖZEL HABERRÖPORTAJ | Hikmet Çetin: İmamoğlu İstanbul’a aday olmazsa seçim kaybedilir

RÖPORTAJ | Hikmet Çetin: İmamoğlu İstanbul’a aday olmazsa seçim kaybedilir

CHP’de “değişimciler” ile “yenilikçiler” arasındaki çekişmenin bitmesi için her iki tarafla da temasını yoğunlaştıran eski genel başkanlardan Hikmet Çetin, temaslarından çıkardığı sonuçları Serbestiyet’le paylaştı: “Örgütle de temastayım. Herkesin morali çok bozuk. Genel başkanlığı kim alır, kim devam eder onu zaman gösterir ama İmamoğlu yerel seçimde İstanbul’a aday olmazsa seçim kaybedilir.”

Muhalefetin seçim yenilgisinin nedenlerine, CHP’nin hatalarına ilişkin görüşlerini ilk kez Serbestiyet Youtube kanalında kamuoyuyla paylaşan CHP eski genel başkanlarından Hikmet Çetin, CHP’nin Mart 2024’teki yerel seçimleri nasıl kazanabileceğine ilişkin yoğun bir mesai harcıyor.

CHP’de bugün İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu etrafında toplanan “değişim ekibi” ile CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’ndan yana olan “yenilikçiler”in yanı sıra CHP örgüt temsilcileriyle, parti üyeleriyle de temaslar kuran Hikmet Çetin, bu temaslardan çıkardığı sonuçları da Serbestiyet’e anlattı.

“İstanbul’u kaybeden Türkiye’yi kaybeder”

Çetin’e göre CHP’nin genel başkanlık tartışmalarından acilen sıyrılması ve yerel seçimlere odaklanması gerekiyor. “Yerel seçimlere odaklanılmazsa, yerel seçimde de ağır kayıplar yaşanırsa partinin seçmen nezdinde, halk nezdinde umut olma ihtimali bile ortadan kalkar” diyen Çetin, CHP’nin yerel seçimlerde en büyük sınavı İstanbul’da vereceğini düşünüyor:

“Yerel seçimlerde mutlaka kazanmak lazım. Özellikle İstanbul çok önemli. Anımsarsak, Tayyip Erdoğan bundan önceki yerel seçimde –İstanbul’u kaybeden Türkiye’yi kaybeder- dedi ki, doğru bir sözdür o. Bu bakımdan partinin bir an önce yerel seçimlere odaklanarak toparlanması lazım. Özellikle de kazanılmış olan büyükşehirlerin yeniden kazanılması için gerekli çabanın gösterilmesi gerekir. Hatta onlara eklemeler olabilir, cumhurbaşkanlığı seçim sonuçlarına baktığımız zaman. Denizli, Balıkesir, Bursa gibi iller kazanılabilir. Bunun için çok ciddi bir çalışmaya ihtiyaç var. Şu anda örgütün morali bozuk. Herkes kızgın.”

Hikmet Çetin; örgütteki moral bozukluğunu, kızgınlığın ne derecede olduğunu şöyle örneklendiriyor:

“Mahalle seçimleri kötü gidiyor. Mesela; telefonlar geliyor bana. 300 kayıtlı üye var ama 20 kişi geliyor ve kendi aralarında delegeyi seçiyor. Çünkü moralleri bozuk. Partinin bir an önce toparlanması lazım. İstanbul başta olmak üzere diğer tüm belediyelere odaklanması lazım. Genel başkanlığı kim alır, kim devam eder onu zaman gösterir ama İmamoğlu yerel seçimde İstanbul’a aday olmazsa seçim kaybedilir.”

“Bugünkü durumla zor”

Çetin’in parti yönetiminin ve örgütünün tümüyle yerel seçime odaklanması durumunda yerel seçimlerin kazanılabileceğini sürekli tekrar ederken, “Bugünkü durumuyla bunu zor görüyorum” ifadesini kullanması dikkat çekiyor:

“CHP bütün örgütüyle, yönetimiyle her şeyiyle odaklanırsa partinin yerel seçimlerden başarıyla çıkma olasılığı var. Ama bugünkü durumuyla bunu zor görüyorum.”

- Advertisment -