ÖZEL HABER | Türkiye medyası büyük ciddiyetle sunar: “Batı Azerbaycan Göyçe-Zengezur Türk Cumhuriyeti”

Basında iki gündür “Batı Azerbaycan Göyçe-Zengezur Türk Cumhuriyeti” adlı yeni bir cumhuriyetin ilan edildiği ve ilk tanıyan ülkenin de Türkiye olduğu haberleri yayımlanıyor. İlk olarak sosyal medyada zuhur eden iddia A Haber’den Cumhuriyet’e, TGRT Haber’den KRT’ye pek çok yayın organında haberleştirildi. Sosyal medyada da büyük heyecan yaratan gelişmeyi kendini “uluslararası ilişkiler uzmanı” diye tanıtan ve TRT Türk’te program yapan Öznur Küçüker Sirene de paylaştı. Sirene, gelen mizahi yorumlar üzerine paylaşımını sildi. Azerbaycan parlamenteri Hikmet Babaoğlu “yeni Türk Cumhuriyeti”nin Azerbaycan tarafından kabul edilmediğini, başındaki şahsın da dolandırıcılıktan hüküm giydiğini açıkladı.

Basında iki gündür Batı Azerbaycan Göyçe-Zengezur Türk Cumhuriyeti adlı yeni bir “Türk cumhuriyeti” hakkında heyecanlı haberler çıkıyor.

Çarşamba günü (21 Eylül) Ankara’da ofis açtığı duyurulan yeni devletin, dün de Türkiye tarafından tanındığı haberleri yayımlandı.

Çıkan haberlere göre “Batı Azerbaycan Göyçe-Zengezur Türk Cumhuriyeti”, Azerbaycan ile Azerbaycan’a bağlı özerk cumhuriyet Nahçıvan arasında kalan Ermenistan’a bağlı Zengezur bölgesinin fethini gerçekleştirerek orada varlığını ilan etmiş.

“Batı Azarbaycan Göyçe-Zengezur Türk Cumhuriyeti”nin bayrak ilan ettiği simge.

Cumhuriyet: “Ülke, Türkiye’nin Türk dünyası ile buluşmasında güvenli liman olacak”

Cumhuriyet’in internet sitesinde bugün (23 Eylül) “Bağımsızlığını ilan eden Göyçe-Zengezur Türk Cumhuriyeti’ni ilk tanıyan devlet Türkiye oldu” başlığıyla yayımlanan haberde şu ifadeler yer alıyor:

“Ermenistan ve Nahçıvan arasındaki bölgeyi kapsayarak Azerbaycan’ın iç bölgelerine doğru sınırı ilerleyen Göyçe-Zengezur Türk Cumhuriyeti geçen günlerde bağımsızlığını ilan etti.

“Bağımsızlığın ilanının ardından Göyçe-Zengezur Türk Cumhuriyeti Türk devletlerinde kendilerini tanıtmak adına çalışma başlattı.

“Göyçe-Zengezur Türk Cumhuriyeti’ni tanıyan ilk ülke Türkiye oldu. İki ülke arasında ileriki süreçte ticari ve siyasi anlaşmaların yapılması bekleniyor. Ülke, Türkiye’nin Türk dünyası ile buluşmasında güvenli liman olacak.

“Haberler.com’dan Yavuz Selvi’nin haberine göre Türk dünyasını yeniden buluşturmayı hedefleyen Göyçe-Zengezur Türk Cumhuriyeti, Türkiye’deki çalışmaları kapsamında ilk temsilciliğini Ankara Beştepe’de açtı. Temsilciliğin açılışını ülkenin Cumhurbaşkanı Rizvan Talibov ve Cumhurbaşkanı Yardımcısı Mehmet Ali Arslan yaptı. Talibov ve Arslan açılış nedeniyle birtakım değerlendirmelerde de bulundu.

“Açılış kapsamında ilk olarak söz alan Batı Azerbaycan Göyçe-Zengezur Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Rizvan Talibov, ‘Göyçe Zengezur Türk Cumhuriyeti’nin, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin başşehri Ankara’da ilk temsilciliğini açıyor olmasının devletim ve milletim adına mutluluğunu yaşıyorum. Biz bir millet iki devletiz’ dedi.

“Törende konuşan Göyçe- Zengezur Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Yardımcısı Mehmet Ali Arslan ise ‘40 yıllık bir hazırlık. Yine 44 günlük bir savaştan sonra, tabii mücadele ruhunu içinde barındıran dostlarımızla, mücadele ruhunu içinde barındıran kahraman askerlerimizle, Osmanlı topraklarında 1918 yılından beri günümüze kadar 100 yıl boyunca esir kalmış toprağı ve bağrımıza bir hançer gibi saplanmış olan o hançeri işte bugün burada tarihin karanlık sayfasına bir daha geri dönmemek üzere çıkarmış bulunmaktayız’ ifadelerini kullandı.”

Yeniçağ: “Yeni bir Türk devleti kuruldu. İlk tanıyan Türkiye oldu”

Sahibi İYİ Parti Milletvekili Ahmet Çelik olan ve milliyetçi kimliğiyle bilinen Yeniçağ’ın internet sitesinde de, yeni Cumhuriyet’in ilanı “Yeni bir Türk Devleti kuruldu. İlk tanıyan Türkiye oldu” başlığıyla duyuruldu.

Hükümete yakın A Haber’in internet sitesi, haberi “Göyçe-Zengezur Türk Cumhuriyeti’nin Türkiye’deki ilk irtibat ofisi Ankara’da açıldı” başlığıyla yayımladı.

TRT Türk’te program yapan “uluslararası ilişkiler uzmanı”nn heyecanı

Yeni “Türk cumhuriyeti”nin ilanı sosyal medyada da heyecanla karşılandı. Önce Azerbaycan’ın bütünlüğü, sonra da büyük Turan devletine evrilecek kutlu yolun önemli bir adımı olarak coşkuyla karşılanan gelişme için yapılan paylaşımlar devam ediyor.

Konu hakkında paylaşım yapanlar arasında kendisini “uluslararası ilişkiler uzmanı” diye tanıtan, AK Parti’yi desteklediği sosyal medya paylaşımlarıyla ünlenmesi sonrası TRT Türk’te program yapmaya başlayan Öznur Küçüker Sirene de var.

Sirene, paylaşımını, “uluslararası ilişkiler uzmanı” sıfatıyla dalga geçilen yorumların üzerine kaldırdı.

Sosyal medyada büyük coşku: MHP ilçe başkanı, eğitim fakültesi dekanı…

Yeni cumhuriyetin sevincini paylaşanlar arasında MHP Pendik İlçe Başkanı Yalçın Çolak, Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekanı Bekir Çınar ile çok takipçili AK Parti destekçisi anonim hesaplar da var.

Resmi dil “Azerbaycan dili”, resmi din “laiklik”

Batı Azerbaycan Göyçe-Zengezur Türk Cumhuriyeti’nin Wikipedia sayfası da var.

Wikipedia kullanıcılarından gelen talepler nedeniyle silinme adayı olan Batı Azerbaycan Göyçe-Zengezur Türk Cumhuriyeti sayfasında yer alan bilgilere göre, cumhuriyet 10 Mart 2021’de kurulmuş.

Devletin dili olarak “Azerbaycan dili” ifadesi görülürken resmi din hanesinde de “Laik” yazıyor.

Başkenti Gafan olan cumhuriyetin Wikipedia’daki idari kadrosunda Cumhurbaşkanı, Cumhurbaşkanı yardımcısı ve Meclis Başkanı olarak üç isim yer alıyor.

Cumhurbaşkanı olarak -haberlerde çıktığı gibi- Rizvan Talibov, meclis başkanı olarak da Sefer Arazxan görünüyor. Wikipedia’daki cumhurbaşkanı yardımcısı ise haberlerdeki gibi yine Türkiye’den olsa da başka bir isim; Erdal Antakyalı.

“Cumhurbaşkanı” hakkında dolandırıcılık iddiası

Konu hakkında Türkiye gazetesinden Yılmaz Bilgen’e konuşan Azerbaycan parlamenteri Hikmet Babaoğlu, Türkiye medyasının kurulduğunu ve Ankara tarafından kabul edildiğini iddia ettiği cumhuriyetin Azerbaycan tarafından kabul edilmediğini belirterek şunları söyledi:

“Biz zaten bölgedeki haklarımızı Batı Azerbaycan Topluluğu olarak resmî platformda sürdürüyoruz. Bu korsan cumhuriyet ilanını bizim birliğimize yönelik açık bir tehdit olarak değerlendiriyoruz. Üstelik bu işin başındaki isim 4 yılı aşkın dolandırıcılıktan hüküm giymiş birisi.” 

Yılmaz Bilgen, cumhurbaşkanı yardımcısı olarak basında çıkan Mehmet Ali Aslan’ın da Hizbullah davasından 12 yıl hapis yattığını ve halen kendisinin kurduğu Osmanlı Teşkilatı diye bir yapıya liderlik ettiği bilgilerini veriyor.

Sahte “Doğu Türkistan Cumhurbaşkanı”nı hatırlattı

Yeni Türk cumhuriyeti ve onun cumhurbaşkanı hakkındaki dolandırıcılık iddiaları, yine başka bir sahte Türk cumhuriyeti ve dolandırıcılık iddialarını hatırlattı.

Abdulvali Buğrahan Osman adlı bir kişi, geçen sene Ekim ayında MHP’li Gölbaşı Belediyesi’nin düzenlediği Ankara’nın başkent oluşunun 98’inci yıldönümü programında “Doğu Türkistan Cumhurbaşkanı” sıfatıyla konuşma yapmıştı.

Osman’ın pek çok siyasiyle çektirdiği fotoğraflarını Doğu Türkistan Cumhurbaşkanı’nın temasları diye paylaştığını ve hakkındaki dolandırıcılık iddialarını Serbestiyet duyurmuştu.

Osman da Doğu Türkistan Cumhurbaşkanlığı adına bakanlık, milletvekilliği gibi unvan ve mazbatalar dağıtıyordu.

Dolandırıcılıktan tutuklandı

Osman’ın geçen sene Aralık ayında dolandırıcılık suçlamasıyla gözaltına alındığını da yine Serbestiyet duyurmuştu.

Osman, Ankara’da Geri Gönderme Merkezi’nden “Doğu Türkistanlılara” şu çağrıyı yapmıştı:

“15 Temmuz’da Türkiye halkının Recep Tayyip Erdoğan’a sahip çıktığı gibi tüm dünyadaki Doğu Türkistanlıların, Cumhurbaşkanları olan bana sahip çıkmalarını talep ediyorum.”