Ana SayfaHaberlerYeniden Refah Konya ve Gaziosmanpaşa’da ısrarlı: “İstanbul, Ankara, İzmir’i beka meselesi görenler...

Yeniden Refah Konya ve Gaziosmanpaşa’da ısrarlı: “İstanbul, Ankara, İzmir’i beka meselesi görenler bizimle anlaşmak zorunda”

31 Mart yerel seçimine giderken işbirliği yapıp yapmayacakları merak edilen AK Parti ile Yeniden Refah Partisi cephesinde düğümün çözülememesi dikkat çekiyor. AK Partililer anlaşmaya yakın olduklarını söylese de, Yeniden Refah’ta “Aslında tabandan tavana ittifaka kapalıyız. Ama İstanbul, Ankara ve İzmir’i beka sorunu görülüyorsa bizim isteklerimiz de yerine getirilmek zorunda. Bizimle anlaşmak zorunda olan AK Parti’dir” sesleri yükseliyor. Konya ve İstanbul Gaziosmanpaşa’yı istemekteki ısrarını sürdüren Yeniden Refah MYK’sı; AK Parti ile yerel seçim işbirliğini görüşmek üzere yarın toplanıyor.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın İstanbul Büyükşehir Belediyesi için Murat Kurum’u aday yaparken kendileriyle görüşmediğinden dahası Kurum’un İstanbul’u kazanmak için donanımlı bir aday olmadığından yakınan Yeniden Refah Partisi (YRP) Merkez Yürütme Kurulu yerel seçim işbirliğini görüşmek için yarın (16 Ocak) toplanıyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile YRP lideri Fatih Erbakan arasında yapılması beklenen seçim işbirliği görüşmesi yine ertelenince, YRP Merkez Yürütme Kurulu’nun bu işbirliğinin çerçevesine dair nasıl bir karar alacağı siyaset kulislerinde merak konusu oldu.

Yeniden Refah’taki havayı Serbestiyet’le paylaşan genel başkan yardımcılarından Selçuk Geyveli’nin “2019’da İstanbul için olabilecek en iyi adayı, Binali Yıldırım’ı gösterdiler. Ama kazanamadılar. Seçim çalışmasını bizzat Sayın Erdoğan yürüttü, yine kazanamadılar. Bizimle anlaşmak zorunda olan onlar” ifadelerini kullanması dikkat çekiyor.

Geyveli, AK Parti ile yapılan müzakerelerde AK Parti’nin İstanbul, Ankara ve İzmir’i “beka sorunu” olarak gördüğünü ve buraların kazanılması için ittifakın güçlü desteğine ihtiyaç olduğunu sürekli vurguladığını anlatıyor:

“Aslında biz Yeniden Refah olarak tabandan tavana ittifaka kapalıyız. 3 büyükşehir belediyesinin kazanılmasını beka meselesi olarak görenler müzakere masasına oturuyorsa elbette bunun bir karşılığı olmalı. İki büyükşehir, 2 il ve 35 ilçe isteğimizde ısrarlıyız. Bunun adı pazarlık değil ama Yeniden Refah Partisi’nin Hazine’den para almadığını, desteğe ihtiyacı olduğunu da herkes biliyor. Bizim desteğimizi almak isteyenin, bizi desteklemesini beklemekten daha doğal bir şey olamaz.”

Konya ve İstanbul Gaziosmanpaşa

Selçuk Geyveli, YRP lideri Fatih Erbakan’ın yerel seçim işbirliğine dair son sözü MYK’dan sonra vermesini beklediklerini söylüyor.

Parti kulislerinde YRP’nin özellikle istediği ve geri adım atmayacağı iki seçim çevresi olduğu konuşuluyor: Konya ve İstanbul Gaziosmanpaşa

İstanbul genelinde oy oranı yüzde 5’i bulan Yeniden Refah Partisi, 2004’ten beri AK Parti yönetiminde olan Gaziosmanpaşa ilçesine Yeniden Refah’lı bir belediye başkan adayı gösterildiğinde bunun diğer ilçeleri de etkileyeceğini ve AK Parti’nin İstanbul genelinde oy oranını artıracağını hesaplıyor.

Benzer bir hesap Konya için de yapılıyor. AK Parti yönetimindeki Konya’da Yeniden Refah’lı bir adayın Cumhur İttifakı’na daha çok oy kazandıracağına parti kulislerinde kesin gözüyle bakılıyor.

- Advertisment -