Ana SayfaÖZEL HABERÖZEL HABER | Koray Aydın “Akşener de, Dervişoğlu da hayal kırıklığı” deyip...

ÖZEL HABER | Koray Aydın “Akşener de, Dervişoğlu da hayal kırıklığı” deyip bağımsızlığını ilan edecek

İyi Parti’nin eski genel başkanı Akşener’in Cumhurbaşkanı Erdoğan’la görüşmesinden sonra parti içindeki muhalefeti büyüten, partinin kurucu isimlerinden Ankara milletvekili Koray Aydın; bayram boyunca yaptığı değerlendirmelerden sonra partiden ayrılma kararını netleştirdi. Aydın; İyi Parti’den ayrılıp, başka bir parti kurmayacak ya da başka bir partinin başına geçmeyecek, yoluna bağımsız milletvekili olarak devam edecek. Aydın’ın partiden ayrılış gerekçesi hazır: MHP gibi, İyi Parti de kuruluş ilke ve hedeflerinden koptu. Akşener de, Dervişoğlu da bir hayal kırıklığıdır. İyi Parti Akşener’in, Akşener de sarayın vesayeti altında.

MHP’den ayrılarak Ekim 2017’de Meral Akşener’le birlikte İyi Parti’nin kurucu isimlerinden olan Ankara milletvekili Koray Aydın, parti 7 yaşına girerken “Akşener bir hayal kırıklığı” diyerek, İyi Parti’den ayrılmaya hazırlanıyor. 

Koray Aydın’a yakın kaynaklar; Aydın’ın İyi Parti’den 14 vekille birlikte ayrılacağı ve Demokrat Parti’nin başına geçeceği iddialarını yalanlıyor. Aydın, bağımsız vekil olarak yoluna devam etmek istiyor. 

Meral Akşener’in genel başkanlığı bırakmasının üstünden bir ay geçmeden Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’la görüşmesine, bu görüşmeye dair herhangi bir açıklama yapmamasına “İyi Parti’ye gönül veren milyonların vicdanını kanattı” eleştirisini getiren Aydın, Müsavat Dervişoğlu başkanlığındaki parti yönetiminin de Akşener’den farklı bir tutum izlemediğine dair görüşlerini bayramdaki temaslarında partililerle paylaştı. 

Dervişoğlu’nun bayram ziyareti bardağı taşırdı

Aydın’ın; Akşener’in bir yandan iktidara muhalif görünmesini ama bir yandan da Cumhurbaşkanı Erdoğan’la görüşmesini “Sarayın vesayeti” olarak değerlendirirken, benzer tavrı Dervişoğlu’nun da sergilediğini yakın çevresiyle şöyle paylaştığı öğrenildi: 

“Partinin kurumsal kimliğini yıpratan Akşener hakkında partide disiplin süreci başlatılmadı. Akşener-Erdoğan görüşmesine kızan Dervişoğlu, bayramda Akşener’i ziyaret etti. Bayramlaşmaya tamam diyelim ama o ziyaretten fotoğraflar paylaşılması; İyi Parti yönetiminin Meral Hanım’a tavır koymak bir yana, onunla beraber olduğunu gösteriyor. İyi Parti Akşener’in, Akşener de sarayın vesayeti altında. Hepsi saraya kızıp, soluğu sarayda alanlar kervanına katılıyor. Akşener de, Dervişoğlu da hayal kırıklığı. Bahçeli’ye MHP’yi MHP olmaktan çıkardı diye nasıl kızmışsak, bugün de Akşener’e İyi Parti’yi İyi Parti olmaktan çıkardı diye kızgınız. İyi Parti; iktidara karşı el yükselten kuruluş ilke ve hedeflerinden koptu. Saray vesayetindeki bir partide benim kalmam mümkün görünmüyor.” 

“Yeni parti, Demokrat Parti iddiaları yalan” 

Koray Aydın, İyi Parti’den 14 vekille birlikte ayrılıp merkez sağda yeni bir parti kuracağı ya da Demokrat Parti’nin başına geçeceği iddialarını kesin bir dille yalanlıyor. Aydın, bu iddiaları kendisine soran partililere, seçmenlere şu yanıtı veriyor: 

“Partiden ayrılma kararını netleştirmek üzereyim. Ayrılırsam bağımsız vekil olarak yoluma devam edeceğim. Biz, bu ayrılıkta bir hesap yapmıyoruz. Biz, İyi Parti’nin itibarını her şeyden üstün tuttuk, o itibarı korumak için elimizden geleni yapmak istediğimizi göstermek istiyoruz. 14 vekille birlikte hareket edeceğim, Demokrat Parti’nin başına geçeceğim, yok başka parti kuracağım. Bunların hepsi yalan. Bir de; Mansur Yavaş’a daha yakın olduğum, onunla hareket edebileceğim öngörüsünde bulunanlar var ki; onlara da gülüyorum. Mansur Bey’le de, Ekrem İmamoğlu Bey’le de ilişkilerimiz iyidir, hukukumuz vardır, o kadar.” 

İyi Parti kulislerinde en çok konuşulan isim: Durmuş Yılmaz 

Siyaset kulislerinde TBMM’ye 44 vekille giren İyi Parti’nin bugün milletvekili sayısı 35 görünse de, bu vekillerin de kısa sürede partiden ayrılacağı konuşuluyor. Akşener fotoğraflarının teşkilat binalarından indirilmesini istedi diye partiden ihracı istenen Çanakkale Milletvekili Rıdvan Uz’la ilgili işlemin henüz sonuçlanmadığı belirtiliyor. 

İyi Parti kulislerinde; partinin 7 yılda geldiği nokta değerlendirilirken en çok konuşulan isim partinin kurucular kurulu üyelerinden olan eski Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz oluyor. Yılmaz’ın Kasım 2023’te partiden istifa ederken yaptığı açıklamanın aslında İyi Parti’de neler olduğunu çok iyi anlattığı yorumları dikkat çekiyor. Yılmaz, partiden istifasını şöyle açıklamıştı: 

“İyi Parti kurulurken varmak istediğimiz amaçlarla ilgili tüm beklentilerim sıfırlandı. Türkiye’de yeni bir sayfa açacaktık. Hesap verebilir, şeffaf olacaktık. Hukukun dışına çıkmayacaktık. Türkiye’deki herkesin, dağdaki çobanın da hakkını hukukunu koruyacaktık. Olmadı. Tam tersi oldu, her şey çöktü.”

- Advertisment -