Ana SayfaÖZEL HABERÖZEL HABER | Reuters’in haberindeki İsveçli şirket 2017’de alkolmetre için...

ÖZEL HABER | Reuters’in haberindeki İsveçli şirket 2017’de alkolmetre için Rize ve Trabzon’u pilot bölge seçmiş

Reuters, Türkiye’deki lobi girişimleri için ön soruşturma başlatılan ABD’li şirketin 2017’de Türkiye’de bu amaçla bir iştirak kurduğunu iddia etmiş, ancak şirketin adını açıklamamıştı. Serbestiyet, İstanbul’da 2017’de kurulan şirketi buldu: “Dignita Systems” Şirketin yönetim kurulu başkanı, İsveç’teki iştirakin CEO’su Anders Eriksson. Şirket kurulduktan iki ay sonra Rize yerel gazetelerinde, Rize’nin Ardeşen, Çaykent, Salarha, Trabzon’un ise Of ve Sürmene Belediyeleri’nin alkolmetre projesi için pilot bölge seçildiği haberleri çıktı. Şirket yetkililerinin Ardeşen Belediye Başkan Yardımcısı’yla görüşmesinden fotoğraflar olan haberde “İçişleri bakanlığıyla yapılacak olan bir protokol sonrası proje kapsamında Rize’de fabrika kurulacağı” da yer aldı.

Reuters, Smart Start adlı bir ABD şirketi ve onun İsveç’teki iştiraki olan Dignita adlı şirketin, Türkiye’de sürücü sarhoş olduğunda aracın kontağını kilitleyen alkolmetre ürününü, bazı sektörlerde ve sabıkalı kişilerin araçlarında zorunlu hale getirecek bir yasal düzenleme ve bu alanda on yıllık ticari tekel hakkı için lobi yaptığını, bir paravan şirket aracılığıyla Bilal Erdoğan’ın yöneticisi olduğu vakıflara lobi ücreti ödemeyi taahhüt ettiğini ve bunun için temaslar kurmaya çalıştığı suçlamalarıyla iki şirket hakkında ABD ve İsveç’te ön soruşturmalar başlatıldığını duyurmuştu.

Bilal Erdoğan’ın avukatları Reuters’ın haberinde yer alan açıklamalarında iddiaların “tümüyle yalan” olduğunu söylemişlerdi.

Smart Start’ın Türkiye’deki iştiraki: Dignita Systems

Reuters’in haberinde, 2017’de Smart Start tarafından, bu plan dahilinde Türkiye’de bir şirket kurulduğu iddiası da yer alıyor.

Serbestiyet, Smart Start tarafından Türkiye’de kurulan şirketi kayıtlardan buldu. Smart Start’ın İstanbul’daki iştiraki şirketin adı Dignita Systems Teknoloji AŞ. Şirket, 8 Eylül 2017’de kuruldu.

Dignita Systems’in Türkiye’deki yönetim kurulu başkanı olarak da İsveç’teki Dignita şirketinin de CEO’su olan Anders Ericsson görünüyor.

Ericsson, Reuters’in haberine yaptığı açıklamada yakında şirketten ayrılacağını söylemişti.

İstanbul’da Eylül 2017’de kurulan Dignita Systems’in kurucusunun ABD’deki Smart Start şirketi, yönetim kurulu başkanının da Anders Eriksson olduğunu gösteren 14 Eylül 2017 tarihli ticaret sicil gazetesi.

Dignita Rize ve Trabzon’un ilçelerinde pilot uygulama başlatmış

İstanbul’da Dignita Systems’ın kurulmasından iki ay sonra 16 Kasım 2017’de Dignita’nın alkolmetre cihazları için Rize’de fabrika kuracağı ve Rize’nin Ardeşen, Çaykent, Salarha, Trabzon ise Of ve Sürmene Belediyeleri’nin alkolmetre projesi için pilot bölge seçildiği haberleri yayımlandı.

16 Kasım 2017, Rizedeyiz’in “Trafikte güvenlik en üst seviyeye çıkıyor” başlıklı haberinden. Dignita Systems yetkilisi Özgür Kılıçlı ve haberde firmanın ticari danışmanı diye belirtilen Nalan Aktaş’ın dönemin Ardeşen Belediye Başkan Yardımcısı İbrahim Yıldırtan’ı ziyareti.

“İçişleri Bakanlığı’yla yapılacak protokol sonrası Rize’de kurulacak fabrika…”

Dignita Systems yetkililerinin Ardeşen Belediye Başkan Yardımcısıyla görüşmelerinden fotoğraflar yayımlanan haberlerde şu ifadelere yer verildi:

“Dünyada 30’un üzerinde ülkede uygulanan ve 13 ülkede ise toplu taşıma araçları başta olmakla kamu, öğrenci servisleri, ambulans ve uzun yola giden araçlarda mecburi kılınan alkometre Türkiye’de de uygulanacak.

İçişleri bakanlığıyla yapılacak olan bir protokol sonrası proje kapsamında Rize’de kurulacak fabrika ülke genelinde oluşturulacak olan 200 aşkın şubeye malzeme ve servis desteği verecek.

Bu anlamda pilot bölge olarak seçilen Ardeşen Belediyesinde belirlenen 3 araca Alkolmetre cihazı takıldı.

Rize’nin Ardeşen, Çaykent, Salarha, Trabzon ise Of ve Sürmene Belediyelerinde pilot bölge olarak uygulanacak sistemle ilgili aslen Rizeli olan ve bu projenin uygulanması ve özellikle cihazların imalatı için fabrikanın Rize sınırları içinde kurularak 2500-3000 kişiye istihdam yaratılmasında ön ayak olan Dignita firmanın Ticari Danışmanı Nalan Aktaş ve Dignita Firması CEO’su Özgür Kılıçlı bizzat uygulama yapılacak belediyelerle görüşmek için temaslarda bulunmaya başladı.”

16 Kasım 2017 tarihli Gazete Rize’nin “Ardeşen pilot bölge seçildi” başlıklı haberinden.

- Advertisment -