Ana SayfaÖZEL HABERÖZEL HABER | Reuters’in haberindeki İsveçli şirketin Türkiye’deki iştirakinin danışmanı, AK Parti’den...

ÖZEL HABER | Reuters’in haberindeki İsveçli şirketin Türkiye’deki iştirakinin danışmanı, AK Parti’den aday adayı olmuş

Reuters, Türkiye’deki lobi girişimleri için ön soruşturma başlatılan ABD’li şirket ve İsveç’teki iştiraki Dignita’nın 2017’de Türkiye’de kurduğu “Dignita Systems” şirketinin ticari danışmanı Nalan Aktaş, 2015’te AK Parti’den milletvekili aday adayı olmuş. Serbestiyet, Dignita Systems’ın kurulmasından iki ay sonra Rize yerel gazetelerinde, Rize’nin Ardeşen, Çaykent, Salarha, Trabzon’un ise Of ve Sürmene Belediyeleri’nin alkolmetre projesi için pilot bölge seçildiği haberleri çıktığını ortaya çıkartmıştı. Rize yerel medyasındaki haberlerde, dönemin AK Partili Ardeşen Belediye Başkan Yardımcısı İbrahim Yıldırtan ile Dignita için görüşen isimler arasında şirketin yöneticisi Özgür Kılıçlı’nın yanı sıra Aktaş da yer alıyordu.

Reuters, 26 Haziran 2023 tarihli haberinde Smart Start adlı bir ABD şirketi ve onun İsveç’teki iştiraki olan Dignita adlı şirketin, Türkiye’de sürücü sarhoş olduğunda aracın kontağını kilitleyen alkolmetre ürününü, bazı sektörlerde ve sabıkalı kişilerin araçlarında zorunlu hale getirecek bir yasal düzenleme ve bu alanda on yıllık ticari tekel hakkı için lobi yaptığını; bir paravan şirket aracılığıyla Bilal Erdoğan’ın yöneticisi olduğu vakıflara lobi ücreti ödemeyi taahhüt ettiğini; bunun için temaslar kurmaya çalıştığı suçlamalarıyla iki şirket hakkında ABD ve İsveç’te ön soruşturmalar başlatıldığını duyurmuştu.

Bilal Erdoğan’ın avukatları Reuters’ın haberinde yer alan açıklamalarında iddiaların “tümüyle yalan” olduğunu söylemişlerdi.

Reuters’in haberinde, 2017’de Smart Start tarafından, bu plan dahilinde Türkiye’de bir şirket kurulduğu iddiası da yer alıyordu.

Serbestiyet, 27 Haziran 2023’te Smart Start’ın İstanbul’daki iştiraki olan Dignita Systems Teknoloji AŞ. adlı şirketi kayıtlardan bularak haberleştirmişti.

Dignita Systems’in Türkiye’deki yönetim kurulu başkanı olarak da İsveç’teki Dignita şirketinin de CEO’su olan Anders Ericsson görünüyor.

Rize ve Trabzon’un ilçeleri pilot bölge seçilmiş

Dignita Systems’ın kurulmasından iki ay sonra Rize yerel medyasında, şirketin alkolmetre cihazları için Rize’de fabrika kuracağı ve Rize’nin Ardeşen, Çaykent, Salarha, Trabzon ise Of ve Sürmene Belediyeleri’nin alkolmetre projesi için pilot bölge seçildiği haberleri yayımlandığı ortaya çıkmıştı.

16 Kasım 2017, Rizedeyiz’in “Trafikte güvenlik en üst seviyeye çıkıyor” başlıklı haberinden. Dignita Systems yetkilisi Özgür Kılıçlı ve haberde firmanın ticari danışmanı diye belirtilen Nalan Aktaş’ın dönemin Ardeşen Belediye Başkan Yardımcısı İbrahim Yıldırtan’ı ziyareti.

16 Kasım 2017 tarihli Gazete Rize’nin “Ardeşen pilot bölge seçildi” başlıklı haberinden.

Dignita’nın danışmanı AK Parti’den aday adayı olmuş

Rize yerel medyasında çıkan haberlerde Dignita Systems’ın ticari danışmanı olarak bahsedilen Nalan Aktaş, 7 Haziran 2015 seçimleri öncesi AK Parti’den İstanbul 2’inci bölge milletvekili aday adayı olmuş.

Afişi haberlere konu olmuştu

Aktaş, hem seçim bölgesinde birçok yere astırdığı afişlerinde hem de sosyal medyada kullandığı afişleriyle dikkat çekmiş ve haberlere konu olmuştu. Gülse Birsel de 1 Mart 2015’te Hürriyet’teki, o dönemli bazı AK Parti milletvekili aday adaylarının dikkat çeken afişleriyle ilgili yazısında Aktaş’ın afişinden “İstanbul adayı Nalan Aktaş, sarık ve başörtüsü kombiniyle orijinallik konusunda şapka çıkarttı diyebilirim. Ayrıca sarığı daha modern bir renkte, siyah seçmesi ve siyah göz makyajıyla tamamlaması sayesinde tarzını gösterdi ve yıldız aldı” diye bahsetmişti.

8 Nisan 2015, NTV internet sitesinin haberi.

Aktaş’ın o dönemler aktif kullandığı Twitter’daki hesabında kendi kampanyası ve AK Parti destekçisi birçok paylaşım yaptığı görülüyor.

2018’de de AK Parti’nin mahalle başkanı

2018’de AK Parti Eyüpsultan İlçe Kadın Kolları’nın Facebook hesabından yapılan bir paylaşımda Aktaş’tan “Defterdar Mahalle Başkanımız” diye bahsediliyor.

- Advertisment -