Diyarbakır ve Yüksekova’da durum

 

Yüksekova ve Cizre’nin il olma hayali ertelendi. PKK’nın saldırılarla bölgeyi altüst ettiği günlerde, bir umuttu il olmak.

Yüksekovalı dostları aradım, “Neler oluyor?” diye sordum. Sorunları sıraladılar: “Hayal kırıklığı yaşıyoruz. Hakkari'nin ilçe olmasını istemiyorduk.

Biz il olabilirdik, orası da il olarak kalırdı.” Asıl sıkıntı, “özyönetim” ilan edilip hendekler kazılan mahallelerdeki perişan durum.

Evlerin çoğu yıkılmış halde. Güvenlik güçleri, inşaat yapılmasına, çivi çakılmasına izin vermiyor. 800 liralık kira yardımı, çoğu aileye, “PKK ile ilişki şüphesi” yüzünden yapılmıyor.

Kış yaklaşıyor, okullar yaşanılabilir duruma gelmiş değil. Çadır kurmak yasak, inşaat yasak.

Yaklaşan sert kış, halkı korkutuyor. “Çocuklar askeri tanklara taş atarlardı. Şimdi sempatiyle bakıyorlar, by-by yapıyorlar.

Örgüte tepkililer, devletten çok şey bekliyorlar. Ancak beklentilerimiz karşılanmıyor. Şehir içinde bir aracı hareket ettirmek bile çok özel izinler gerektiriyor.

Bir muhatap bulamıyoruz. Kaymakam elinden gelen gayreti gösteriyor. Çevre Bakanı geldi ancak yüzeysel bir gezi yapıp gitti.”

Son PKK saldırılarında FETÖ'nün de desteği olabileceğine ilişkin şüpheler, Yüksekova’da değişik çevrelerde dillendiriliyor…

Halk, yıkılmış kentin onarılmasıyla ilgili inandırıcı adımların atılmasını bekliyor.

YAZININ DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN