Ana SayfaYazarlarİki gezi, iki farklı Biden

İki gezi, iki farklı Biden

Çok değil bundan birkaç ay önce, arkamızda bıraktığımız ocak ayında ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden Türkiye'ye bir gezi gerçekleştirdi.

 

Bu geziden 6 ay sonra, geçtiğimiz günlerde yine Türkiye'ye gelen Biden'ın son iki gezisinin mukayesesi ABD-Türkiye ilişkilerinin geldiği nokta açısından çok şey gösteriyor.

 

Ocak ayında yaptığı gezide Biden resmen bir siyasi şov yaparak ayrılmıştı Türkiye'den. Esad ve FETÖ yanlısı gazetecilerle görüşen Biden, FETÖ soruşturmasından aranan Can Dündar ile yakinen ilgilenmişti.

 

Geçtiğimiz günlerde ise bambaşka bir Biden gördük. Türkiye'ye geç geldiği için özür dileyen, insan hakları ihlalleri iddialarına karşı hiçbir şey demeyen, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı övgülere boğan bir siyasetçi vardı bu sefer karşımızda.

 

Biden'ın katıldığı üst düzey görüşmelerde yer alan kaynakların aktardığına göre bu görüşmelerde iki taraf da çok açık konuştu. Biden konuşmasının girizgâhında 11 Eylül'de neler yaşadığını anlatarak, “biz o zaman ne hissettiysek sizin de aynı şeyleri hissettiğinizi düşünüyorum” dediği aktarıldı. Darbe sonrasında Türkiye'nin yaşananları ABD kamuoyuna aktarmak için özellikle kullandığı 11 Eylül benzetmesinin karşılık bulduğunu görmek bu anlamda mümkün oldu. Biden'ın bu sözlerine karşılık ise Meclis Başkanı İsmail Kahraman'dan geldi:

“11 Eylül'ü bir terörist Afganistan'da bir mağaradan nasıl yönettiyse bu terörist de Pensilvanya'dan yönetiliyor.”

 

Türkiye'nin ve özellikle Cumhurbaşkanının Türkiye-ABD ilişkilerinde iki kırmızı çizgisi olduğu biliniyor. Bu iki kırmızı çizgi Türkiye'nin müttefiki ABD'nin iki terör örgütü konusunda tavır değişikliğine gitmesi beklentisini içeriyor. ABD'nin FETÖ ve PKK'ya ilişkin mesafe alması ve Türkiye'nin kaygılarının öncelenmesi…

 

Bu iki konuda Biden'ın gezisi bir dönüm noktası oldu. Türkiye Fırat'ın batısına PYD'nin geçişine izin vermeyeceğini söylemiş hatta Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu bu konuda Türkiye ile ABD arasında bir mutabakat olduğunu belirtmişti.

 

Biden'ın gezisinin sabahında Türkiye DAEŞ ve PYD mevzilerine ABD desteğiyle bir operasyon düzenledi.

 

Yani ABD, Türkiye'nin bir kırmızı çizgisi konusunda politika değişikliğine gitti.

Peki ya diğer kırmızı çizgi?

Biden'ın gezisinin FETÖ arka planı ile devam edeceğim…

- Advertisment -