Ana SayfaYazarlarKongrede yeni bir şey var mı?

Kongrede yeni bir şey var mı?

 

AK Parti'nin 3.Olağanüstü Kongresi, olağan bir şekilde gerçekleşti. Merakla beklediğimiz iki konu vardı: Yeni Genel Başkan Tayyip Erdoğan, yeni şeyler söyleyecek miydi? “Merkez Karar ve Yönetim Kurulu”na yeni isimler girecek miydi? Bir “tarihsel kırılma” olacak mıydı? Esas olarak büyük bir sürpriz olmadı: Tayyip Erdoğan, yatırımcı yönünü ön plana çıkaran bir konuşma yaptı.

Kongre öncesinde, dört önemli ülkeye(Rusya, Hindistan, Çin ve ABD) giderek, bir çok kritik konuda, bu ülkelerin yaklaşımlarını, tepkilerini, sınırlarını anlamak imkanını bulmuştu. Dış politika, bu görüşmelerin ışığında yeni boyutlar kazanmış olabilirdi. Dış politikada bir reform gündeme gelebilirdi.

YPG'nin ABD ve Rusya'nın silahlı desteğini almış olması, bunun artık kalıcılaştığının anlaşılması; dış siyasette ve Kürt meselesinde, farklı bir ivme yaratabilirdi. Şimdilik böyle bir durum yok.

‘OHAL sürecek’

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasında, bir kaç kez demokrasi vurgusu yaptı. Ancak, OHAL için söyledikleri, beklentilerin tersi yöndeydi. "Ülke huzura kavuşana kadar OHAL sürecek" dedi. (Burada şu soru akla geliyor: “Huzura kavuşma”nın ölçüsü ne? Bunu kim belirleyecek?) OHAL'in sadece terörle sınırlı bir etkisinin olduğu söylenemez.

 

YAZININ DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN

- Advertisment -