PYD, PKK’dan ayrılabilir mi?

Malum, Türkiye'nin kadim müttefiki ABD ile ilişkilerini zehirleyen bir husus var. Obama yönetiminin Suriye'de PYD-PKK ile çalışması ve silah temin etmesi, ikili ilişkilerde tamiri zor bir iz bıraktı.

Nasıl bırakmasın? Bir yandan Obama yönetimi, Türkiye'ye Suriye'ye dair verdiği sözleri tutmadı. Esad'ı gayrimeşru ilan eden ilk ülke ABD oldu. Türkiye o dönemde Esad'ı reform yapmaya ikna etme çabasındayken, Türkiye'den rejimle köprüleri yakmasını isteyen bu yönetimdi. Aynı yönetim, muhaliflere destek vereceği sinyalini bir çok kere açıktan verdi.
Lakin, ABD Türkiye'ye ve diğer müttefiklerine, ancak en önemlisi Suriyelilere karşı sözünü tutmadı.

İran'la yapılan nükleer anlaşmanın "zayiatı" Suriye oldu. Obama, Suriye'de İran işgaline izin verdi, yüz binlerce insanın katili Esad'ın görevde kalmasını sağladı. Suriye'de temel güvenlik sorunu olarak DEAŞ'ı belirledi.

DEAŞ ile savaşta bedava asker olmaya gönüllü bir örgüt vardı. PKK'nın hesabı ABD ile iş birliği sonucu Kuzey Suriye'de bir devlet kurmaktı.

Obama yönetimi PKK'nın Türkiye'de saçtığı vahşeti umursamadı. Bir müttefikinin şehirlerini hedef alan, asker sivil ayrımı yapmadan kan döken, barbar bir örgütü desteklemekte sakınca görmedi.

Trump yönetiminin bu konudaki tavrı hâlâ muamma. İlk işaretler Trump'ın Obama kadar hararetli bir şekilde PYD'yi desteklemeyeceği yönünde. Ancak ABD tümden PYD'ye desteği keser mi? Hâlâ cevabını bilmediğimiz bir soru işareti.

Bu arada Washington'daki PYD lobisi Trump yönetimini etkileme gayretinde. Özellikle Obama döneminde etkin mevkilerde görev yapmış bazı yetkililer, PYD ve PKK'nın ayrışabileceği tezini işlemeye devam ediyor. Yani Türkiye'ye verilen mesaj şu: PKK'ya karşı mücadelenizi destekliyoruz ancak PKK'ya karşı savaşırken PYD ile ilişkiler kurabilirsiniz. Bu şekilde PYD, PKK'dan bağımsız bir örgüt hâline gelebilir.

Bu argümanın tutar yanı pek yok. Aynı savaşçı havuzunu kullanan, ortak bir komuta merkezinden yönetilen bu iki örgüt nasıl ayrışacak?

İkna edici bir cevap getiren yok…
 

Önceki İçerikDarbeci asker: Ölüm makinesi olarak yetiştirildim
Sonraki İçerikNASA Dünya’ya benzeyen 7 gezegen keşfetti