Ana SayfaGÜNÜN YAZILARI'I am Jose Mourinho'

‘I am Jose Mourinho’

Jose Mourinho şu anda 4 aydır boşta. Fenerbahçe’de hayal kırıklığı içinde geçen bir sezonun ardından ismi gündeme geldi. Yıldırım, “Göreve geldiğim takdirde Jose Mourinho’yu Fenerbahçe'ye getireceğim” dedi. Jose, ünlü bir futbol insanı olarak, sade bir hayat yaşıyor. “İyi bir baba” olarak tanınmak istiyor.

Fenerbahçe kulübünün eski başkanı Aziz Yıldırım, yeniden başkan seçilirse takımı Portekizli teknik adam Jose Mourinho’ya teslim edeceğini söyledi. Bu haber taraftarları heyecanlandırdı. Tüm küresel futbol dünyasının hatta futbola uzak kesimlerin bile tanıdığı bir yaşayan efsane. Mourinho, kendisi gibi ünlü bir futbol insanı olan Guardiola ile olan atışmaları ve polemik yaratan birçok farklı açıklaması ile yıllardır gündemde. Örneğin: “Barselona’nın İspanya’daki hegemonyasına son verdim. İspanyol futboluna verdiğim büyük zarar işte budur.” Eşi Tami, Angola doğumlu. Jose Mourinho’yla Portekiz’in Setubal kentinde tanıştılar. 18 yaşına gelmeden aşık oldular, Jose’nin doğduğu şehir olan Setubal’da evlendiler. Beraberlikleri 40 yıla yaklaştı. Jose, Lizbon’da spor bilimi eğitimine başladığında iyi bir futbolcu olmak istiyordu. Kısa sürede bu isteğinden vazgeçti, teknik yönetici olmaya yöneldi. Dünya onu Porto futbol takımı Avrupa’da fırtına gibi estiğinde tanıdı. “I am Jose Mourinho” diye konuştuğu kısa video, sosyal medyada dünya çapında büyük ilgi gördü ve birçok şekilde kullanıldı.

Jose, kariyerine 2000’de Benfica’nın başına geçerek başladı. 2002-2003 sezonunda Porto ile lig, kupa ve süper kupa şampiyonluğuna ilave olarak bir de UEFA Kupası’nın sahibi oldu. Bir sonraki sezon Porto’yla Şampiyonlar Ligi kupasını kaldırdı. Mourinho, kariyeri boyunca Benfica, Porto, Chelsea, Inter, Real Madrid, Manchester United, Tottenham ve Roma gibi dev takımlarda görev yaptı.

İyi aile babası

Jose Mourinho şu anda 4 aydır boşta. Fenerbahçe’de hayal kırıklığı içinde geçen bir sezonun ardından ismi gündeme geldi. Yıldırım, “Göreve geldiğim takdirde Jose Mourinho’yu Fenerbahçe’ye getireceğim” dedi. Jose, ünlü bir futbol insanı olarak, sade bir hayat yaşıyor. “İyi bir baba” olarak tanınmak istiyor. 2014 yılıydı. Mourinho’yu, İngiltere’ye, Manchester United ve Liverpool’a çağırıyorlardı. Mourinho, çok cazip teklifler karşısında “Düşünmem gerek” diyerek durduğunu anlatıyor. “Eşim Tami, şimdilik dur dedi ve haklıydı. (…) Ailem gündelik işime karışmaz ama günün sonunda iş büyük kararlar almaya geldiğinde, nereye gidileceği, nerede çalışılacağı, ne zaman değiştirileceği gibi şeylerde, benim üzerimde büyük etkileri var.”

2018’deki seçimde, 20 senedir yaptığı Fenerbahçe başkanlığını Ali Koç’a bırakan Aziz Yıldırım, 6 senenin ardından tekrar başkan olmak için adaylığını açıkladı. Jose Mourinho gibi 72 yaşındaki Aziz Yıldırım da sosyal medyada ve popüler kültürde bir fenomen. Aziz Yıldırım, futbolun ötesinde, siyasetin de yakın tarihinde adı geçen, siyasi komploya uğramış bir kişilik. Mourinho, Fenerbahçe’ye gelir mi? Eşi Tami buna ne der? Son yıllarda çokça dillendirilen “yerli ve milli teknik direktör” meselesi ne olur? Fenerbahçe büyük taraftarıyla büyük hedefler peşinde koşmalı. Jose Mourinho veya o çapta bir teknik direktör, şu anda Fenerbahçe için bir ilaç görevi yapabilir. Bakalım Mourinho Ailesi Türkiye teklifine nasıl cevap verecek?

- Advertisment -